Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transmitere incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transmitere incetare CIM

Buna ziua!

Daca un salariat si-a depus demisia in data de 30.04.2012, solicitand ca incheierea CIM sa se faca incepand cu data de 01.05.2012 cum fac cu transmiterea catre Revisal?
Decizia o pot intocmi azi, 02 mai, cu incetarea din 01 mai, si transmiterea tot in 02 mai, avand in vedere ca 1 mai a fost liber?

Multumesc anticipat.
Incetarea c.i.m. se transmite in registru, potrivit HG nr.500/2011, la data incetarii c.i.m. ... daca data incetarii raportului de munca este 01.05.2012 , atunci incetarea se poate transmite in data de 02.05.2012
Transmiterea incetarii in revisal se face in 5 zile de la data perfectarii actelor de incetare.

eu asa interpretez.
este aici o "dizertatie" la tema www.avocatnet.ro/content/for...
Este in regula daca intocmesc decizia cu data de 02 mai si din ea sa reiasa faptul ca CIM a incetat in 01 mai?
@ creatza_70
Este bine , asa cum doriti sa procedati ...

@ lili09
HG nr.500/2011 este destul de clara in ceea ce priveste termenul de transmitere a revisalului iin cazul incetarii c.i.m..

HG nr.500/2011:
Art. 3 (2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
......
i) data incetarii contractului individual de munca.

Art. 4
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
......
d) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. i) se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca/la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca;
Multumesc mult pentru sfaturi.

O zi buna!