avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transmitere incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transmitere incetare CIM

Buna ziua!

Daca un salariat si-a depus demisia in data de 30.04.2012, solicitand ca incheierea CIM sa se faca incepand cu data de 01.05.2012 cum fac cu transmiterea catre Revisal?
Decizia o pot intocmi azi, 02 mai, cu incetarea din 01 mai, si transmiterea tot in 02 mai, avand in vedere ca 1 mai a fost liber?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: creatza_70 , utilizator 15:36, 2 Mai 2012
Incetarea c.i.m. se transmite in registru, potrivit HG nr.500/2011, la data incetarii c.i.m. ... daca data incetarii raportului de munca este 01.05.2012 , atunci incetarea se poate transmite in data de 02.05.2012
Transmiterea incetarii in revisal se face in 5 zile de la data perfectarii actelor de incetare.

eu asa interpretez.
este aici o "dizertatie" la tema www.avocatnet.ro/content/for...
Este in regula daca intocmesc decizia cu data de 02 mai si din ea sa reiasa faptul ca CIM a incetat in 01 mai?
@ creatza_70
Este bine , asa cum doriti sa procedati ...


@ lili09
HG nr.500/2011 este destul de clara in ceea ce priveste termenul de transmitere a revisalului iin cazul incetarii c.i.m..

HG nr.500/2011:
Art. 3 (2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
......
i) data incetarii contractului individual de munca.

Art. 4
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
......
d) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. i) se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca/la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca;
Multumesc mult pentru sfaturi.

O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie operare revisal cioc natalia cioc natalia Buna ziua, Daca am un salariat care incepand cu 01.05.2012 nu mai vine la lucru, deci ultima zi de lucru fiind 30.04.2012, revisalul cand se transmite? Pe ... (vezi toată discuția)
Revisal Bianca Radulescu Bianca Radulescu Buna ziua, Vreau sa ma lamureasca si pe mine din punct de vedere legislativ, in cazul contractelor de munca determinate / temporare, cand declaram ... (vezi toată discuția)
Decizie de incetare a cim rodaf rodaf Buna. Va rog sa-mi spuneti cate zile am la dispozitie pentru a transmite la itm un cim incetat. Multumesc (vezi toată discuția)