Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... cod fiscal 2012-impozit auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

cod fiscal 2012-impozit auto

Buna seara. Vreau sa intreb specialistii daca in conditiile in care:
- in codul fiscal aplicabil in anul 2012 este mentionat ca autoturismul pana la data primei inmatriculari este condiderat marfa, deci nu este supus impozitarii,
- eu posed un autoturism din anul 2008 ca nu a fost inca inmatriculat in Romania, dar pentru care imi este calculat si retinut impozit.
Exista vre-o sansa cu o actiune in discriminare, prin care sa se constate ca sunt discriminat fata de cei care au adus in tara masini in acest an, in sensul ca masina adusa anul asta e marfa, iar a mea adusa acum cativa ani e autoturism, si prin urmare sa se constate ca si masina mea e marfa si nu datorez impozit pentru acesta perioada???
Multumesc pentru raspunsuri
Buna dimineata !

1. Aveti dreptate , la art. 261- Cod Fiscal- a fost introdus alineatul 5 prin OUG 125/20111.(publicata in M.Of.938/ 30.12.2011 care a modificat si completat Codul Fiscal).

"(5)Până la prima înmatriculare/înregistrare în România, în înţelesul prezentului titlu, mijlocul de transport este considerat marfă. După prima înmatriculare/înregistrare, mijlocul de transport, în înţelesul prezentului titlu, nu mai poate fi considerat marfă şi pentru acesta se datorează impozit pe mijloacele de transport.

(la data 01-ian-2012 Art. 261, alin. (4) din titlul IX, capitolul IV completat de Art. I, punctul 81. din Ordonanta urgenta 125/2011 "

2. Modificarile si completarile facute prin aceata ordonanta au aplicabilitate incepand cu 01.01.2012 si nu se aplica retroactiv.

da, corect, nu se aplica retroactiv, dar totusi nu exista discriminare???