Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale IMPOZITUL AUTO
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

IMPOZITUL AUTO

BUNA ZIUA ,
VA SUPUN ATENTIEI URMATORUL CAZ :
IN CAZUL CONTRACTULUI DE LEASING FINANCIAR AUTO , DE LA CE DATA PLATESTE UTILIZATORUL IMPOZITUL AUTO LA DITL-URI ?
MAI CONCRET :
PLATESTE DE LA DATA CONTRACTULUI DE LEASING OR DE LA DATA P-V DE PREDARE-PRIMIRE A BUNULUI , IN CAZUL IN CARE P-V -UL ESTE INCHEIAT LA O DATA ULTERIOARA ( DIFERENTA DE O LUNA , DOUA , ETC ) ?
EU UNUL CRED CA DE LA DATA PRIMIRII EFECTIVE A BUNULUI AUTO.......DIN PACATE UNII COLEGI NU (PRINTRE CARE SI SEFUL MEU DIRECT ; BANUIESC CA SI DIRECTORUL INSTITUTIEI .
IDEEA URITA E CA EU SUNT PUS IN SITUATIA IN CARE TREBUIE SA RESPECT CEEA CE SPUNE SEFUL DIRECT ( FARA SA DEA SI SCRIS ) DESI STIU CA NU E CORECT CA UTILIZATORUL SA PLATEASCA IMPOZITUL AUTO DE LA DATA CONTRACTULUI DE LEASING ( MA GINDESC SI ASA : DACA AUTO ESTE PRIMIT DUPA 6 LUNI SI MAI ARE SI CAPACITATE CILINDRICA MARE , UTILIZATORUL PLATESTE PENTRU UN BUN DE CARE NU SE FOLOSESTE ?)
Pana la 31.12.2006 platea locatorul.

Incepand cu 01.01.2007, plateste locatarul de la data contractului , conform codului fiscal , art 261 , alin 3 :

(3)În cazul unui mijloc de transport care face obiectul unui contract de leasing financiar, pe întreaga durată a acestuia, impozitul pe mijlocul de transport se datorează de locatar.

(la data 01-ian-2007 Art. 261, alin. (3) din titlul IX, capitolul IV modificat de Art. I, punctul 237. din Legea 343/2006 )

(4)În cazul în care contractul de leasing încetează altfel decât prin ajungerea la scadenţă, impozitul pe mijlocul de transport este datorat de locator.

(la data 01-ian-2007 Art. 261 din titlul IX, capitolul IV completat de Art. I, punctul 238. din Legea 343/2006 )

(5)Până la prima înmatriculare/înregistrare în România, în înţelesul prezentului titlu, mijlocul de transport este considerat marfă. După prima înmatriculare/înregistrare, mijlocul de transport, în înţelesul prezentului titlu, nu mai poate fi considerat marfă şi pentru acesta se datorează impozit pe mijloacele de transport.

(la data 01-ian-2012 Art. 261, alin. (4) din titlul IX, capitolul IV completat de Art. I, punctul 81. din Ordonanta urgenta 125/2011 )

[ link extern ]

SCUZE, NU AM INTELES PUNCTUL DUMNEAVOASTRA DE VEDERE : SE PLATESTE DE LA INCHEIEREA CONTRACTULUI DE LEASING OR DE LA DATA LA CARE UTILIZATORUL FOLOSESTE BUNUL RESPECTIV ( P-V PREDARE PRIMIRE CU SOCIETATEA DE LEASING ).
IN CAZUL UNUI CONTRACT INCHEIAT LA 30.01.2012 SI AUTO PRIMIT IN UTILIZARE LA 30.06.2012 (PENTRU O MASINA NOUA, NEINMATRICULATA , ADUSA INTRACOMUNITAR OR ALTFEL - IMPORT ) IMPOZITUL AUTO IL PLATESTE UTILIZATORUL DE LA 30.01.2012 OR DE LA 30.06.2012 ?
MULTUMESC .
Inpozitul il datorati de la data de 01 a lunii urmatoare datei contractului, adica incepand cu luna februarie 2012.

NU CRED CA E LEGAL , DEOARECE CHIAR DUMNEAVOASTRA DATI UN "CITAT" DIN LEGE , ADICA ACESTA :

(5)Până la prima înmatriculare/înregistrare în România, în înţelesul prezentului titlu, mijlocul de transport este considerat marfă. După prima înmatriculare/înregistrare, mijlocul de transport, în înţelesul prezentului titlu, nu mai poate fi considerat marfă şi pentru acesta se datorează impozit pe mijloacele de transport.

CA URMARE , DACA MASINA NU ESTE DECIT MARFA PINA LA PRIMA INMATRICULARE/INREGISTRARE , CUM POATE FI IMPOZITAT ? IN OPINIA MEA UN CONTRACT NU POATE FI IMPOZITAT ( MA REFER LA LEASING AUTO ) .
SI , INCA O TEMA : LA INCHEIEREA UNUI CONTRACT DE LEASING NU SE CUNOSC INCA DATELE DE IDENTIFICARE GEN : NUMAR DE INREGISTRARE SI CAPACITATE CILINDRICA ( SUNT NUMAI DATE GENERALE DESPRE UN AUTO ) !!! IN ACEST CAZ , CARE ESTE IMPOZITUL STABILIT DE ORGANELE DE CONSTATARE ALE DIRECTIILOR DE IMPOZITE SI TAXE LOCALE ?!? DEALTFEL , CONTRACTUL DE LEASING AUTO "INTRA EFECTIV IN VIGOARE " CU DATA DE 1 A LUNII URMATOARE DE CIND S-A EMIS FACTURA INTRACOMUNITARA ( DEABIA DE AICI SE CUNOSC DATELE DE IDENTIFICARE ALE AUTO ). TOT DE ATUNCI SE SI PLATESTE PRIMA RATA DIN SCADENTARUL LEASING-ULUI .

OR , ALTFEL : DACA FAC UN CONTRACT PENTRU UN MAYBACH ( CAPACITATE CILINDRICA 6000 CM ) SI VINE DUPA 1 AN DE ZILE , SPUNETI CA EU AM SA PLATESC APROXIMATIV 8700 LEI IMPOZIT AUTO PINA SA BENEFICIEZ DE MASINA ?
MULTUMESC ANTICIPAT !
Inteleg, referitor la alin (5) din articolul de lege- 261 - pana la data inmatricularii este marfa si nu se datoreaza impozit- sunt de aceeasi parere dar legea e lege... .
Ar fi trebui ca la alin 3 din art 261 in loc de " pe intreaga durata a acestuia" sa fi fost macar " de la data procesului verbal de primire"

Dar in codul fiscal art. 261, alin(3)

3)În cazul unui mijloc de transport care face obiectul unui contract de leasing financiar, pe întreaga durată a acestuia, impozitul pe mijlocul de transport se datorează de locatar.

iar norme :
95^2. (1) În cazul contractelor de leasing financiar, locatarul, persoana fizică sau persoana juridică, după caz, are obligaţia depunerii declaraţiei fiscale la compartimentul de specialitate al autorităţii administraţiei publice locale în a cărei rază este înregistrat mijlocul de transport, în termen de 30 de zile de la data încheierii contractului de leasing, însoţită de o copie a acestuia.

carmen01011958, moderator