Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Functia de presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Functia de presedinte

M-am mutat din bloc iar fostii vecini doresc musai sa raman presedinte, pot ei vota acest lucru in AG, contrar legii 230? Pe mine nu m-ar deranja, insa... contracost de data asta;)
Nu puteti fi presedinte pentru ca nu mai sunteti membri al asociatiei, poate doar administrator
Conform art. 21 din legea nr. 230 / 2007 presedintele asociatiei de proprietari se desemneaza dintre membrii comitetului executiv ales de membrii proprietari la adunarea generala. Ori daca nu mai aveti calitateta de membru al asociatiei de proprietari nu puteti participa la adunarea generala decat ca simplu invitat.

Daca nu detineti calitatea de membru proprietar in condominiu,independent de vointa ex vecinilor nu puteti fi numit,conform norme in vigoare ,presedinte de asociatie de proprietari
valitinu a scris:

M-am mutat din bloc ...

Daca ati ramas proprietar al apartamentului, chiar daca v-ati mutat din bloc in sensul ca locuiti in alt loc, puteti sa fiti presedinte al asiociatiei de proprietari.
Daca sunteti proprietar a 20 de apartamente in 20 de asociatii diferite piuteti fi presedinte in toate cele 20 de asociatii.
Daca presedintele asociatiei locuieste in bloc dar propietari sunt parinti lui care sunt plecati la tara poate fi considerat ca este legal. Presedintele a fost ales de catre propietari dar cum propietari se mai schimba cei noi spun ca nu este legal. Mai am o intrebare; daca presedintele este angajat la Colterm poate fi considerat conflict de interese? El nu a fost deacord cu debransarile de la caldura si tot el a explicat la sedinta de anul trecut ca cei debransati trebuie sa faca redimensionarea instalatiei. De aici au sarit niste locatare[EDIT] ca el este angajatul Coltermului......Functia lui este preluata de vicepresedintele asociatiei care semneaza tot ca primarul. Asociatia nu are presedinte din august 2011 e normal?

Interventie moderator:
Daca veti mai folosi expresii licentioase va voi sterge intreg mesajul. Acesta este un forum unde se vorbeste civilizat.
elga50, moderator