Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Acte la infiintare persoana fizica autorizata
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Acte la infiintare persoana fizica autorizata

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati intr-o problema (cu siguranta s-a mai scris aici despre ea):
Ce acte sunt necesare pentru a deveni o persoana fizica autorizata

Va multumesc mult
Verificati pt toate documentele necesare link-ul urmator pe site-ul Registrului Comertului [ link extern ]
Roxana Ana Cernat , Consultant resurse umane
Buna ziua
Va multumesc pentru mesaj si pentru informatii.
Mai am cateva intrebari:
1) ca si traducator autorizat este obligatoriu sa fi PFA?
2) pentru cineva care locuieste in Bucuresti cu viza de rezidenta, persoana fiind din alta localitate ce inseamna din punct de vedere juridic act doveditor ca locuieste la o anumita adresa (cea pentru care are viza de resedinta)

Va multumesc mult

@catalindmarin
Inainte de toate, traducatorii autorizati se inregistreaza doar la Administratia Financiara ca profesie liberala.
1. Ca si traducator autorizat veti practica o profesie liberala care, din punct de vedere fiscal, este considerata PFA.
2. Puteti dovedi cu un contract de inchiriere

Va recomand topicul de Traduceri in care veti gasi multe informatii utile incepatorilor in domeniu si nu numai, deschis pe acest forum in linkul de mai jos, unde puteti posta orice intrebare la care cautati raspuns:
www.avocatnet.ro/content/for...
:luck:
L.C.
Laura Ciobeica, moderator
Buna ziua

O intrebare:
Contractul de Comodat trebuie legalizat la notariat?

Va multumesc