avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Acte la infiintare persoana fizica autorizata
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Acte la infiintare persoana fizica autorizata

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati intr-o problema (cu siguranta s-a mai scris aici despre ea):
Ce acte sunt necesare pentru a deveni o persoana fizica autorizata

Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: catalindmarin , utilizator 18:12, 9 Mai 2012
Verificati pt toate documentele necesare link-ul urmator pe site-ul Registrului Comertului [ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 7 Mai 2012
Roxana Ana Cernat , Consultant resurse umane
Buna ziua
Va multumesc pentru mesaj si pentru informatii.
Mai am cateva intrebari:
1) ca si traducator autorizat este obligatoriu sa fi PFA?
2) pentru cineva care locuieste in Bucuresti cu viza de rezidenta, persoana fiind din alta localitate ce inseamna din punct de vedere juridic act doveditor ca locuieste la o anumita adresa (cea pentru care are viza de resedinta)

Va multumesc mult

@catalindmarin
Inainte de toate, traducatorii autorizati se inregistreaza doar la Administratia Financiara ca profesie liberala.
1. Ca si traducator autorizat veti practica o profesie liberala care, din punct de vedere fiscal, este considerata PFA.
2. Puteti dovedi cu un contract de inchiriere

Va recomand topicul de Traduceri in care veti gasi multe informatii utile incepatorilor in domeniu si nu numai, deschis pe acest forum in linkul de mai jos, unde puteti posta orice intrebare la care cautati raspuns:
www.avocatnet.ro/content/for...
:luck:
L.C.
Ultima modificare: Marți, 8 Mai 2012
Laura Ciobeica, moderator
Buna ziua

O intrebare:
Contractul de Comodat trebuie legalizat la notariat?

Va multumesc

Alte discuții în legătură

P.f.a. infiintare - traducator rabina rabina Buna ziua, Mă interesează care sunt paşii şi costul pentru a deveni P.F.A. ca traducător. Mulţumesc. (vezi toată discuția)
Traducator autorizat de mj lucylucy lucylucy Fiul meu a primit autorizatia de traducator si interpret de la MJ.Ca sa poata desfasura o activitate independenta in aceasta directie,care ar fi pasul ... (vezi toată discuția)
Autorizatia de traducãtor expirã dacã nu devin pfa? justmyself justmyself Buna ziua, as vrea sa-mi obtin si eu autorizatia de traducator(fiind absolvent al Facultatii de Litere), dar nu vreau sa prfesez pentru moment, motiv pentru ... (vezi toată discuția)