Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina fara talon si asigurare RCA. Daune
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina fara talon si asigurare RCA. Daune

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: X a cumparat in leasing o masina de la o firma de leasing.
Masina este deci proprietatea firmei, X avand folosinta si posesia. Dupa ce s-a achitat toata suma prevazuta in contract, X nu a mai facut actele pentru masina (talon etc) pentru a deveni proprietarul masinii. De asemenea, nici RCA nu a incheiat.
La un moment dat X i-a imprumutat spre folosinta masina lui Y. Acesta, conducand pe drum public, a acrosat un parapet, provocand daune masinii (zgariata, putin tabla indoita la o aripa).
Y a primit de la politie amenda pentru ca nu avea talon si RCA.
Acum X, posesorul masinii, doreste sa fie despagubit de Y pentru prejudiciu.
Intrebare: Este indreptatit X sa faca acest lucru, avand in vedere ca masina este in continuare proprietatea firmei de leasing?
are nevoie de imputernicire din partea firmei de leasing ptr a demara atit procedurile judiciara cit si ptr a contracta reparatia masinii.