Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Prima de Craciun
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Prima de Craciun

Buna ziua,

Spuneti-mi daca se pot da cate 150 ron pentru fiecare copil al salariatilor, in ce fel si cum se contabilizeaza?

Multumesc,
150 ron/angajat drept cadou pentru copiii minori ai angajatilor cu ocazia sarbatorilor precizate.Limita deductibila este 2% din fondul de salarii. Tichetele cadou ce depasesc plafonul de 2%, respectiv 150 Ron , intra in calculul STATULUI de plata cu toate darile aferente respectiv pensii,somaj,sanatate impozit.

a) achizitionarea tichetelor-cadou de la unitatile emitente si inregistrarea costului imprimatelor pe baza facturii de livrare:
% = 401 „Furnizori“
5328 „Alte valori“
628 „Alte cheltuieli cu serviciile executate de terti“
4426 „TVA deductibila“
b) decontarea contravalorii tichetelorcadou catre unitatile emitente:
401 = 5121
„Furnizori“ „Conturi la banci in lei“
c) includerea pe cheltuieli a contravalorii tichetelor-cadou acordate salariatilor:
604 = 5328 „Alte valori“
„Cheltuieli privind materialele nestocate“
Atentie

Aveti obligatia sa organizati lunar o evidenta proprie, potrivit modelelor de formulare prevazute in anexele la Normele metodologice de aplicare a dispozitiilor Legii nr. 193/2006 privind acordarea tichetelor- cadou si a tichetelor de cresa.
Dar nu se pot da pe baza unui tabel care sa cuprinda numele copilului, suma si semnatura? Si sa fac inregistrarea 645(analitic) = 5311 ????

Nu pe baza tichetelor cadou.
Eu v-am raspuns, dumneavoastra faceti ce doriti.:wave:
Consider ca
1. prima de craciun poate fi acordata si sub forma de bani potrivit art. 21 alin. 3 lit c din codul fiscal
2. chiar daca se depaseste plafonul de 2 % din fondul de salarii, aceste sume nu intra in "calculul statului de plata", dar intradevar sumele care depasesc plafonul de 2% nu sunt deductibile la calculul impozitului pe profit
3. sumele se pot da pe baza unui tabel care sa cuprinda, zic eu, si data de nastere a copilului, intrucat scutirea de la plata taxelor este data de faptul ca, acel copil este minor (iar in lipsa unui document doveditor - copie buletin sau certificat de nastere- in partea de sus a tabelului sa se scrie ca angajatul declara pe proprie raspundere ca are copil minor).

Legat de nota contabila o sa revin in cursul zilei