Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obtinere incheiere judecatoreasca
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obtinere incheiere judecatoreasca

Suntem o asociatie de propietari infiintata in anul 1999 si avem CUI .
Pentru dosarul de reabilitare termica ,primaria6 ne solicita sa facem alt dosar de infiintare pentru a obtine o incheiere judecatoreasca.
Cum procedam in acest caz.
primaria trebuie sa aiba un compartiment de monitorizare a asociatiilor de proprietari care trebuie sa va ajute sa va reorganizati conform Legii nr.230/2007..
Subiectul s-a mai discuta si aici
www.avocatnet.ro/content/for...
Noi, chiar daca am avut incheire judecatoreasca din 1997, dupa intrarea in vigoare a legii 230/2007, statutul asociatiei nu mai corespundea cu prevederile legii. Asa ca am intocmit documentatia, am redactat un nou statut si-am obtinut prin judecatorul delegat o noua incheiere judecatoreasca.
Poate asa ar trebui sa faceti si dumneavoastra deoarece, cu siguranta prevederile din statut nu mai corespund cu legea si in asociatie s-au schimbat multe din 1999 pana acum.