Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... grad de rudenie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

grad de rudenie

buna ziua! va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie. Daca tatal care se recasatoreste a doua oara are o fetita, iar sotia cu care se casatoreste are si ea la randul ei o fetita din prima casatorie exista vreun grad de rudenie intre cele doua fetite?
daca fetita barbatului e din prima casatorie fara a fi rude cu a doua sotie atunci fetitele sunt surori vitrege precum tatal va fi tata vitreg pt fetita sotiei si sotia va fi mama vitrega pt fetita sotului.
monyaur, utilizator
Nu exista niciun grad de rudenie intre cele doua fetite ...sunt surori vitrege ..
Surori vitrege? Cum asta? Daca nu au nici un parinte comun cele doua fete nu sunt nici macar surori vitrege. nu exista nici un grad de rudenie intre fete.
NU EXISTA GRAD DE RUDENIE.NU SUNT SURORII NICI MACAR VITREGE.DOAR IN VOCABULARUL POPULAR SUNT SURORII,DAR LEGAL-NU SUNT.
Va multumesc frumos. Asa credeam si eu, pentru ca m-am uitat in codul familiei la grade de rudenie si nu am gasit ceva care sa confirme faptul ca ar fi surori vitrege. Este foarte bine si linistitor faptul ca poti primi ajutor de la echipa voastra. Va felicit!