Forum Discuţii juridice Executare silită sechestru asigurator
Discuție deschisă în Executare silită

sechestru asigurator

Daca o societate comerciala are datorii la finante 220 000 se poate pune sechestru asigurator pe marfa ? ce presupune acest lucru ? nu mai poate fi vanduta? mentionez ca datoria a fost de 310000 iar in ultimele 2 luni societatea a mai achitat.Multumesc.
(scuze sumele sunt 22000 si 31000)
carmen01011958, moderator
Da, in situatia in care, prin poprire, nu s-au incasat obligatiile restante, in cel mult 9 luni de la data comunicarii somatiei si titlului executoriu, se procedeaza la executarea silita prin aplicarea sechestrului asiguratoriu asupra bunurilor deţinute de catre debitori persoane juridice conform Codului de procedura fiscala , titlul VIII, Cap 8 - stingerea creantelor fiscale prin ezecutare silita:
[ link extern ]

Valorificarea bunurilor debitorului se poate face potrivit art. 159 alin. 3 din O.G. 92 / 2003 republicata privind Codul de Procedura Fiscala prin una dintre urmatoarele modalitati :
-Intelegerea partilor ;
-vanzare in regim de consignatie a bunurilor mobile ;
-Vinzare directa ;
-vanzare la licitatie.

In cazul dvs cred ca vor proceda la vanzarea in regim de consignatie.