avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... etapele urmarii penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

etapele urmarii penale

Buna ziua

ma adresez dvs in calitate de faptuitor al unei cuze penale.
Doresc sa stiu care sunt etapele urmaririi penale?
-partea vatamata a intocmit un dosar(incluzand si expertize contabile) pe care l-a depus la Parchet.Mentionez ca eu nu am avut cunostinta de acest fapt si am aflat despre asta de la Politie
-am fost cautat de un agent de Politie la domiciliu care m0a invitat la Politie sa dau declaratii
-am fost la Politie,am dat decalratii si am intrebat ce urmeaza sa fac?!Politistul mi-a spus sa astept ca revine el cu un telefon
-acum am primit acel telefon(dupa 2 luni) si am fost instiintat telefonic ca s-a inceput urmarierea penala impotriva mea si ca sunt din nou invitat la Politie sa mi se spunacare sunt acuzatiile din dosar si sa mai dau o declaratie daca-mi metin cele declarate initial
-urmeaza sa merg la Politie pentru asta
-ceea ce mi se pare ciudat este faptul ca sunt deja urmarit penal si eu nici macar nu am fost audiat sau intrebat de catre procuror daca am ceva de mentionat
-din cate stiu eu rechizitoriul se citeste de catre procuror nu la Politie.
-exista un dosar penal al carui numar nici macar nu-l cunosc

Mi se pare cam suspect.

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi

Multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:09, 11 Mai 2012
Pentru a se incepe urmarirea penala, trebuie sa existe dovezi privind savarsirea faptei. Dvs, cand ati dat prima declaratie ati avut calitatea de faptuitor, s-au efectuat acte premergatoare, din care au rezultat probe privind savarsirea faptei. Odata inceputa urmarirea penala, ati dobandit calitatea de invinuit, in continuare veti fi audiat in aceasta calitate si se vor administra probe, urmand ca la finalul cercetarilor se se dispuna o solutie de trimitere in judecata - caz in care se va intocmi un rechizitoriu, sau de netrimitere in judecata - scoatere de sub urmarire penala, sau incetare a urmaririi penale. In momentul de fata, urmarirea penala este doar la inceput, de acum incolo urmeaza sa se administreze probe si sa se faca acte de cercetare penala, urmand ca la terminarea acestora sa se stabileasca o solutie in ce va priveste. Pentru a ajunge la etapa rechizitoriului - trebuie sa urmarirea penala sa fie finalizata, sa existe probe suficiente impotriva dvs, si sa fiti trimis in judecata.Rechizitoriul nu vi se comunica, daca veti fi trimis in judecata veti fi chemat la procuror sa va prezinte matetrialul de urmarire penala - adica dosarul penal cu toate actele si probele care exista- urmand ca procurorul sa intocmeasca rechizitoriul si sa il inainteze la instanta competenta. In acest caz dvs veti fi citat de catre instanta, sa va prezentati la termenul fixat pentru judecata.
Pana aici este corect ce s-a intamplat.Ati fost invitat pentru ca in urma inceperii urmaririi penale ati dobandit calitatea de invinuit si va trebui sa dati o noua declaratie si in aceasta noua calitate. Anterior inceperii up aveati calitatea de faptuitor.
Rechizitoriul va fi intocmit abia la finalizarea urmariii penale, si doar daca se va dispune trimiterea dvs. in judecata.
La politie vi se va aduce la cunostinta prin proces verbal ca s-a inceput urmarirea penala impotriva dvs. Veti fi audiat pe o declaratie tip de invinuit.Nu confundati rechizitoriul procurorului cu celelalte acte de urmarire penala. Rechizitoriul este incheiat de procuror la terminarea urmaririi penale si trimiterea dvs. in judecata.Nr, dosarului penal il puteti cere politistului care va audiaza.Procurorul va va mai audia odata pe o alta declatatie tip de invinuit,la parchet.Sfatul meu este sa solicitati aparator,aveti acest drept inaintea tuturor audierilor.
Art. 6 C.pr.pen.: (1) Dreptul de apărare este garantat învinuitului, inculpatului şi celorlalte părţi în tot cursul procesului penal.(2) În cursul procesului penal, organele judiciare sunt obligate să asigure părţilor deplina exercitare a drepturilor procesuale în condiţiile prevăzute de lege şi să le administreze probele necesare în apărare...(4) Orice parte are dreptul să fie asistată de apărător în tot cursul procesului penal.Eu daca as fi avocat asta as preciza in primul rand celor care solicita sprijin.
Multumesc pt indrumare!!
-asa stiam si eu insa politistul la prima audiere mi-a spus ca dosarul este la parchet,ca eu am calitatea de faptuitor si mi-a spus sa dau o declaratie daca recunosc sau nu cele ce mi se imputa
-am dat declaratie in acest sens,declaratie in care am relatat cum s-au petrecut faptele
-acum m-a sunat si mi-a spus ca a inceput urmarirea penala,ca dosarul este deja la parchet si ca am fost trimis in judecata.Nici vorba de rechizitoriu.Mi-a spus ca la politie cand ma prezint o sa-mi prezinte capetele de acuzare(exact asa s-a exprimat),ceea ce mi se pare cam dubios

Alte discuții în legătură

Dreptul de a fi reprezentat de un avocat. noiembriesm noiembriesm Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti in ce conditii o persoana poate solicita sa fie reprezentata de un avocat. Sa zicem ca sunt implicat intr-un ... (vezi toată discuția)
Refuzul de a da declaratie la politie honeybee honeybee Am fost citata intr-un un dosar penal si refuz sa ma prezint sa dau declaratie la politie. Care ar putea fi urmarile? (vezi toată discuția)
Procedura de urmarire penala gabrici gabrici daca impotriva mea s-a facut o plangere la politie la investigatii fraude, am fost la politie si am dat declaratie. dupa 7 luni m-au sunat sa ma duc inapoi sa ... (vezi toată discuția)