Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dreptul de a fi reprezentat de un avocat.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dreptul de a fi reprezentat de un avocat.

Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti in ce conditii o persoana poate solicita sa fie reprezentata de un avocat.
Sa zicem ca sunt implicat intr-un accident de circulatie, accident care impune prezenta unui reprezentant al Politiei. Incepe partea de informare, partea in care sunt puse intrebari minore despre accident. In situatia asta, in stadiul asta al cercetarii eu pot sa invoc dreptul de a fi reprezentat de un avocat, refuzund astfel sa raspund intrebarilor puse de reprezentantul Politiei? Daca raspunsul este afirmativ, va rog sa-mi spuneti care este legea care imi confera acest drept.
Exemplul este pur intamplator, situatia poate fi si de alta natura, indiferent de simplitatea ei.
Multumesc frumos.
noiembriesm a scris:

Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti in ce conditii o persoana poate solicita sa fie reprezentata de un avocat.
Sa zicem ca sunt implicat intr-un accident de circulatie, accident care impune prezenta unui reprezentant al Politiei. Incepe partea de informare, partea in care sunt puse intrebari minore despre accident. In situatia asta, in stadiul asta al cercetarii eu pot sa invoc dreptul de a fi reprezentat de un avocat, refuzund astfel sa raspund intrebarilor puse de reprezentantul Politiei? Daca raspunsul este afirmativ, va rog sa-mi spuneti care este legea care imi confera acest drept.
Exemplul este pur intamplator, situatia poate fi si de alta natura, indiferent de simplitatea ei.
Multumesc frumos.

Pentru un raspuns competent va rog sa fiti mai explicit.
Dreptul la aparare este garantat prin Constitutie, Codul de procedura penala(art.6), C.E.D.O.
Art.70 din C.pr.pen. va confera dreptul la tacere.E un DREPT!
ContSters53919, utilizator
Oferiti prea putine date ca sa puteti primi un raspuns concret...
Si refuzul de a da relatii otganelor de politie cu privire la un eveniment sau cu privire la o inprejurare in care a fost inplicat sau are cunostinta de ea,poate fi sanctionata...
Ori in speta prezentata nu stim calitatea dvs....
Invocarea prevederilor art.6 si 70 din cpp sunt aplicabile invinuitului sau inculpatului ...:)
Aveti dreptul sa fiti reprezentat / asistat de un avocat in momentul in care, in cadrul unui proces penal-lucru ce presupune inceperea urmaririi penale, in momentul in care dobanditi calitatea de invinuit sau de inculpat in cadrul procesului penal, deoarece, din acel moment, orice declaratie veti face ,este posibil sa repercuteze asupra situatiei dvs. Iar intre a fi reprezentat si asistat de aparator este o diferenta. Puteti fi doar asistat , lucru ce implica prezenta fizica si a dvs. la locul respectiv, sau doar reprezentat, caz in care puteti sa nu fiiti de fata. Exemplul pe care il dati, respectiv un accident unde se prezinta un agent de politie pentru a constata fapta si a incheia un proces verbal, nu implica necesitatea ca faptuitorul sa fie asistat de un avocat. Abia in momentul in care faptuitorul este chemat pentru a da declaratii la politie ,acesta poate sa nu declare nimic decat in prezenta si cu asistarea aparatorului. Diferita este situatia in care o persoana comite o infractiune, cu intentie, sau o infractiune flagranta, atunci lucrurile se misca rapid, in sensul ca acestuia ise poate intocmi mandat de retinere sau chiar de arestare , iar el are dreptul de solicita un aparator ales sau , exista varianta unui aparator din oficiu.
Situatie este simpla. Sunt implicat in accident (am trecut pe rosu si l-am lovit pe x) , iar reprezentantul Politiei intocmeste procesul verbal. Mi se pun intrebari simple, si anume: cum va numiti, ce masina am condus, daca am actele la mine, etc. In conditiile date, in stadiul asta eu am dreptul sa refuz dialogul cu reprezentantul Politiei, am dreptul sa cer sa fiu reprezentat de un avocat. Pe mine ma intereseaza daca acest drept poate fi exercitat indiferent de situatie, indiferent cat de simplu este un dialog cu un reprezentantul Politiei. Am spus in mesajul de baza ca exemplul este intamplator, dar poate fi luat de exemplu orice, chiar si o discutie cu politia pentru ca am calcat pe spatiul verde sau sa zicem ca nu-i place fata mea. Eu stiu ca acest drept exista (dreptul de a fi reprezentat de un avocat), dar cred ca nu functioneaza oricum, in orice situatie.
Multumesc frumos.
noiembriesm, utilizator