Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cartea de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cartea de identitate

De circa un an mi-a fost retinuta cartea de identitate de organele de cercetare penala pentru invinuirea de fals la viza de flotant.In cursul lunii noiembrie 2011 C.I. a expirat.Ce pot sa fac pt a mi se restitui C.I. pentru a fi preschimbata, fiindca am mare nevoie de ea?
Sa solicitati o adeverinta din care sa rezulte ca actul de identitate expirat este dovada in dosarul de fals si sa solicitati eliberarea unei noi carti de identitate la evidenta persoanelor, pe motivul expirare act de identitate.