avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Conventia matrimoniala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Conventia matrimoniala

as dori sa stiu si eu cit costa intocmirea conventiei matrimoniale si daca este valabila si in strainatate:(
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:38, 11 Mai 2012
Aceasta conventie se incheie inainte de casatorie si isi produce efectele la data incherii casatoriei, practic prin intermediul acestei conventii viitorii soti isi impart bunurile comune, un eventual partaj in cazul unui divort. In mod normal conventia ar trebui sa isi produca efectele si in strainatate.
am inteles ca odata cu modificarea codului civil aceasta conventie se poate incheia si( la cel putin un an)dupa casatorie
Da, se poate incheia si dupa casatorie. Nu este valabila in strainatate.
nu este recunoscuta nici macar in statele membre UE
Conventia Matrimoniala este stabilita conform prevederilor românesti, deci se aplica doar pe teritoriul României.

Daca aveti imobile in alte state, în caz de partaj, se aplica legislatia din fiecare stat în parte.

Alte discuții în legătură

Bunurile de proprietate personala dobandite inaintea casatoriei in cazul unui mariaj cu un cetatean strain IrinaDeac IrinaDeac Buna ziua, As dori un raspuns la intrebarea urmatoare: daca bunurile achizitionate (teren, case, automobile) de sotie inainte de casatoria cu un cetatean ... (vezi toată discuția)
Contract prenuptial violetaandreea violetaandreea Buna ziua, Am si eu o intrebare referitoare la contractul prenuptial.urmeaza sa ne casatorim si am vrea sa incheiem un contract prenuptial. Nu stiu daca a ... (vezi toată discuția)
Regimul matrimonial 080668 080668 va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Daca exista un contarct prenuptial incheiat sub semnatura privata ,la un moment dat in timpul casniciei ,regimul ... (vezi toată discuția)