Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Conventia matrimoniala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Conventia matrimoniala

as dori sa stiu si eu cit costa intocmirea conventiei matrimoniale si daca este valabila si in strainatate:(
Aceasta conventie se incheie inainte de casatorie si isi produce efectele la data incherii casatoriei, practic prin intermediul acestei conventii viitorii soti isi impart bunurile comune, un eventual partaj in cazul unui divort. In mod normal conventia ar trebui sa isi produca efectele si in strainatate.
am inteles ca odata cu modificarea codului civil aceasta conventie se poate incheia si( la cel putin un an)dupa casatorie
Da, se poate incheia si dupa casatorie. Nu este valabila in strainatate.
nu este recunoscuta nici macar in statele membre UE
Conventia Matrimoniala este stabilita conform prevederilor românesti, deci se aplica doar pe teritoriul României.

Daca aveti imobile in alte state, în caz de partaj, se aplica legislatia din fiecare stat în parte.