avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Conventia matrimoniala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Conventia matrimoniala

as dori sa stiu si eu cit costa intocmirea conventiei matrimoniale si daca este valabila si in strainatate:(
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:38, 11 Mai 2012
Alex_Munteanu a scris:

Da, se poate incheia si dupa casatorie. Nu este valabila in strainatate.
(...)
Conventia Matrimoniala este stabilita conform prevederilor românesti, deci se aplica doar pe teritoriul României.


Sunt afirmaţii categorice care necesită probe la fel de categorice. În respectarea punctului 2.4 din Regulamentul forumului poate aduceţi şi nişte argumente.
Codul Civil:
Art. 2.558. -
(1) Când determinarea legii aplicabile depinde de calificarea ce urmează să fie dată unei instituții de drept sau unui raport juridic, se ia în considerare calificarea juridică stabilită de legea română
(3) Natura mobiliară sau imobiliară a bunurilor se determină potrivit legii locului unde acestea se află sau, după caz, sunt situate
(4) Dacă legea română nu cunoaște o instituție juridică străină sau o cunoaște sub o altă denumire ori cu un alt conținut, se poate lua în considerare calificarea juridică făcută de legea străină
Art. 2.594. - Condițiile de formă cerute pentru încheierea convenției matrimoniale sunt cele prevăzute de legea aplicabilă regimului matrimonial sau cele prevăzute de legea locului unde aceasta se încheie.
Art. 2.613. -
(1) Posesia, dreptul de proprietate și celelalte drepturi reale asupra bunurilor, inclusiv cele de garanții reale, sunt cârmuite de legea locului unde acestea sunt situate sau se află, afară numai dacă prin dispoziții speciale se prevede altfel
Ultima modificare: Joi, 10 Mai 2012
Alexandru Munteanu, Avocat
Textul citat e valabil şi pentru afirmaţia:
Da, se poate incheia si dupa casatorie. Nu este valabila in strainatate.

sau pentru cealaltă, cu aplicarea numai pe teritoriul României?
Ultima modificare: Joi, 10 Mai 2012
klewos, utilizator
floryn78 a scris:

as dori sa stiu si eu cit costa intocmirea conventiei matrimoniale si daca este valabila si in strainatate:(


Cat va costa conteaza in mod exclusiv cat va cere notarul.
Este recomandabil sa mergeti la mai multi notari deoarece pot exista diferente semnificative.

Ce intelegeti prin a fi valabila in strainatate?
Care este motivul legat de strainatate?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunurile de proprietate personala dobandite inaintea casatoriei in cazul unui mariaj cu un cetatean strain IrinaDeac IrinaDeac Buna ziua, As dori un raspuns la intrebarea urmatoare: daca bunurile achizitionate (teren, case, automobile) de sotie inainte de casatoria cu un cetatean ... (vezi toată discuția)
Contract prenuptial violetaandreea violetaandreea Buna ziua, Am si eu o intrebare referitoare la contractul prenuptial.urmeaza sa ne casatorim si am vrea sa incheiem un contract prenuptial. Nu stiu daca a ... (vezi toată discuția)
Regimul matrimonial 080668 080668 va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Daca exista un contarct prenuptial incheiat sub semnatura privata ,la un moment dat in timpul casniciei ,regimul ... (vezi toată discuția)