Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Conventia matrimoniala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Conventia matrimoniala

as dori sa stiu si eu cit costa intocmirea conventiei matrimoniale si daca este valabila si in strainatate:(
Alex_Munteanu a scris:

Da, se poate incheia si dupa casatorie. Nu este valabila in strainatate.
(...)
Conventia Matrimoniala este stabilita conform prevederilor românesti, deci se aplica doar pe teritoriul României.

Sunt afirmaţii categorice care necesită probe la fel de categorice. În respectarea punctului 2.4 din Regulamentul forumului poate aduceţi şi nişte argumente.
Codul Civil:
Art. 2.558. -
(1) Când determinarea legii aplicabile depinde de calificarea ce urmează să fie dată unei instituții de drept sau unui raport juridic, se ia în considerare calificarea juridică stabilită de legea română
(3) Natura mobiliară sau imobiliară a bunurilor se determină potrivit legii locului unde acestea se află sau, după caz, sunt situate
(4) Dacă legea română nu cunoaște o instituție juridică străină sau o cunoaște sub o altă denumire ori cu un alt conținut, se poate lua în considerare calificarea juridică făcută de legea străină
Art. 2.594. - Condițiile de formă cerute pentru încheierea convenției matrimoniale sunt cele prevăzute de legea aplicabilă regimului matrimonial sau cele prevăzute de legea locului unde aceasta se încheie.
Art. 2.613. -
(1) Posesia, dreptul de proprietate și celelalte drepturi reale asupra bunurilor, inclusiv cele de garanții reale, sunt cârmuite de legea locului unde acestea sunt situate sau se află, afară numai dacă prin dispoziții speciale se prevede altfel
Alexandru Munteanu, Avocat
Textul citat e valabil şi pentru afirmaţia:
Da, se poate incheia si dupa casatorie. Nu este valabila in strainatate.

sau pentru cealaltă, cu aplicarea numai pe teritoriul României?
klewos, utilizator
floryn78 a scris:

as dori sa stiu si eu cit costa intocmirea conventiei matrimoniale si daca este valabila si in strainatate:(

Cat va costa conteaza in mod exclusiv cat va cere notarul.
Este recomandabil sa mergeti la mai multi notari deoarece pot exista diferente semnificative.

Ce intelegeti prin a fi valabila in strainatate?
Care este motivul legat de strainatate?