Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozit pe investitii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozit pe investitii

As dori sa pun in discutie modul de calcul a impozitului pe castigurile realizate din tranzactionarea valorilor mobiliar etranzactionate la Bursa de Valori Bucuresti pe anul 2007.Am avut o surpriza la stabilirea impozitului. Detineam actiuni la Rompetrol din anul 2005, pe care lea-m vandut cu o pierdere considerabila in anul 2007. Am incercat sa acoper pierderea inregistrata si am reusit sa acumulez un castig din actiuni achizitionate in anul 2007 si vandute in anul 2007.
Domnii de la Administratia Financiara Cluj imi spun ca este calculat corect, adica conform programului de impozitare , care cica e facut de un specialist conform legii. Adica pierderea este considerata a mea, chiar daca a fost realizata in anul 2007 si castigul este al fiscului , adica tot castigul este impozitat cu 16%.
Mi-a fost data explicatia cum ca exista 2 tipuri de valori mobiliare , adica detinute 365 zile si sub 365 zile.
Eu am constatat ca impozitul ar trebui calculat conform art de mai jos pentru castigul net.Mi s-a spus sa platesc tot impozitul stabilit prin decizie si apoi sa pun o intrebare Ministerului Finantelor, ca s-ar parea ca am dreptate dar nu-si asuma cineva o raspundere de caest gen, atata timp mocdelul de declaratie a fost astfel redactat si programmul de calcul ei nu au ce face.
Ce sa fac? As dori sa stiu cum se interpreteaza de catre un specialist continutul acestor articole din Normele de la Codul fiscal aplicabil pentru anul 2007
Art. 66. - (1) Castigul/pierderea din transferul titlurilor de valoare, altele decat titlurile de participare la fondurile deschise de investitii si partile sociale, reprezinta diferenta pozitiva/negativa dintre pretul de vanzare si pretul de cumparare pe tipuri de titluri de valori, diminuata, dupa caz, cu costurile aferente tranzactiei
art 67.pct 5) Pierderile rezultate din tranzactionarea titlurilor de valoare, altele decat cele prevazute la alin. (4), inregistrate in cursul anului fiscal, se compenseaza la sfarsitul anului fiscal cu castigurile de aceeasi natura realizate din tranzactionarea titlurilor de valoare, altele decat cele prevazute la alin. (4), in cursul anului respectiv. Daca in urma acestei compensari rezulta o pierdere anuala, aceasta nu se reporteaza.
Acele asa zise castiguri au ramas tot in actiuni si in anul 2008 pe care le-am vandut cu pierdere de 70% , dar eu sunt obligata sa duc bani la fisc pe un castig ipotetic
veronica rad a scris:

As dori sa pun in discutie modul de calcul a impozitului pe castigurile realizate din tranzactionarea valorilor mobiliar etranzactionate la Bursa de Valori Bucuresti pe anul 2007.Am avut o surpriza la stabilirea impozitului. Detineam actiuni la Rompetrol din anul 2005, pe care lea-m vandut cu o pierdere considerabila in anul 2007. Am incercat sa acoper pierderea inregistrata si am reusit sa acumulez un castig din actiuni achizitionate in anul 2007 si vandute in anul 2007.
Domnii de la Administratia Financiara Cluj imi spun ca este calculat corect, adica conform programului de impozitare , care cica e facut de un specialist conform legii. Adica pierderea este considerata a mea, chiar daca a fost realizata in anul 2007 si castigul este al fiscului , adica tot castigul este impozitat cu 16%.
Mi-a fost data explicatia cum ca exista 2 tipuri de valori mobiliare , adica detinute 365 zile si sub 365 zile.
Eu am constatat ca impozitul ar trebui calculat conform art de mai jos pentru castigul net.Mi s-a spus sa platesc tot impozitul stabilit prin decizie si apoi sa pun o intrebare Ministerului Finantelor, ca s-ar parea ca am dreptate dar nu-si asuma cineva o raspundere de caest gen, atata timp mocdelul de declaratie a fost astfel redactat si programmul de calcul ei nu au ce face.
Ce sa fac? As dori sa stiu cum se interpreteaza de catre un specialist continutul acestor articole din Normele de la Codul fiscal aplicabil pentru anul 2007
Art. 66. - (1) Castigul/pierderea din transferul titlurilor de valoare, altele decat titlurile de participare la fondurile deschise de investitii si partile sociale, reprezinta diferenta pozitiva/negativa dintre pretul de vanzare si pretul de cumparare pe tipuri de titluri de valori, diminuata, dupa caz, cu costurile aferente tranzactiei
art 67.pct 5) Pierderile rezultate din tranzactionarea titlurilor de valoare, altele decat cele prevazute la alin. (4), inregistrate in cursul anului fiscal, se compenseaza la sfarsitul anului fiscal cu castigurile de aceeasi natura realizate din tranzactionarea titlurilor de valoare, altele decat cele prevazute la alin. (4), in cursul anului respectiv. Daca in urma acestei compensari rezulta o pierdere anuala, aceasta nu se reporteaza.
Acele asa zise castiguri au ramas tot in actiuni si in anul 2008 pe care le-am vandut cu pierdere de 70% , dar eu sunt obligata sa duc bani la fisc pe un castig ipotetic

Regula generala este ca venitul se impoziteaza cu 16%;
Cat despre detinere, daca actiunile au fost detinute mai putin de 365 de zile- at venitul din acestea se impoziteaza cu 16%;
Nu se impoziteaza cu 16%, veniturile din actiunile detinute mai mult de 365 de zile;
:sorry:intrebarea mea era daca se aplica pe castigul net(profit-pierdere)inregistrat in anul calendaristic sau procedeaza fiscul corect facand aceasta impartire in 2 tipuri dupa timpul de detinere
veronica rad a scris:

:sorry:intrebarea mea era daca se aplica pe castigul net(profit-pierdere)inregistrat in anul calendaristic sau procedeaza fiscul corect facand aceasta impartire in 2 tipuri dupa timpul de detinere

Conform Codului fiscal, da- procedura e corecta - pe cele 2 tipuri de detinere.