Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie crestere copil

Am si eu cateva nelamuriri daca ma poate ajuta cineva:
in lunile care se iau in calcul pentru stabilirea indemnizatiei, pe langa salariul net am avut si diferente salariale obtinute prin hatarare judecatoreasca(cresteri ale salariului de incadrare,sporuri noi si prime de vacanta).Numai ca aceste diferente(pentru care s-au oprit contributii si impozit) nu sunt aferente lunilor care constituie baza de calcul pentru indemnizatie ci sunt restante, ele fiind doar achitate in lunile din baza de calcul a indemnizatiei.
As vrea sa stiu daca aceste sume imi sunt luate in calcul la stabilirea indemnizatiei.
La cei 85% din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni se opresc contributii si impozit?
Persoanele care opteaza pentru acesta varianta de calcul(85% din media veniturilor nete pe 12 luni) mai primesc alocatia pentru copil de 200 lei?
Este posibil ... nu le este greu sa proroge termenul de intrare in vigoare a noilor modificari aduse OUG nr.148/2005
Buna ziua si la multi ani! care venituri se iau in calcul la 0.85% din media veniturilor ultimelor 12 luni? daca eu am nascut in 17.aprilie.08 se iau veniturile din aprilie 2007 pana in martie 2008 (luni intregi sau din 17.aprilie.07 pana in 17.aprilie.08...fractionat?....Multumesc.
Se iau in calcul veniturile realizate in perioada 17 aprilie 2007 - 17 aprilie 2008.
buna seara
stiti cumva daca hotararea guvernului de a pune plafon maxim 4000 lei acestei indemnizatii a aparut in monitorul oficial? din toate declaratiile guvernului reiese ca vor pune aceasta lege in aplicare din 1 ianuarie, numai ca cei care trebuie sa o aplice habar nu au despre ce este vorba.
multumesc.
Este vorba de OUG nr. 226/2008 privind unele masuri financiar-bugetare a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 899 din 31.12.2008.
Ordonanta adoptata de Guvern modifica OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, si prevede faptul ca, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.