Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... convorbiri telefonice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

convorbiri telefonice

Buna ziua,

Este legal sa inregistrez propriile convorbiri telefonice?

Va multumesc,
Nicu
Pentru a va afla in legalitate va trebui sa ii cereti acceptul expres acelei persoane.
Sa inregistrati nu este ilegal, insa abia utilizarea acestor inregistrari poate sa fie legala sau ilegala ori cel putin sa fie lovita de ineficienta ca material probator in instanta .
B-)Mai bine incheiati acte sau contracte clare cu termene si obligatii lipmezi cu acea persoana ! Va ajuta mult mai mult decat convorbirile telefonice. " Verba volant, scripta manent"
Si inregistrarea convorbirii telefonice este ilegala.
Folosirea in instanta ca proba constituie o alta discutie.

avocat Claudiu Lascoschi
In convorbire intrebati persoana: "ce zici daca te inregistrez facand aceasta promisiune?” In mod sigur, persoana respectiva (care vrea sa fie crezuta ca fiind de buna credinta) va spune: "n-ai decat” – si iata acordul acesteia de a fi inregistrata (ceea ce ar putea conferi valoare probanta si in fatza organelor judiciare).
La inceputul fiecarei convorbiri pe care doriti sa o inregistrati anuntati interlocutorul: "sa stii ca inregistrez”... Astfel, daca va fi continuata convorbirea, se va presupune (pe buna dreptate) ca interlocutorul a fost de acord.

Totusi, cred ca dv nu urmariti o proba pt instanta, de exemplu, asa ca puteti inregistra (nu uitati si intrebarea de mai sus), dar nu veti obtine mare lucru – daca persoana se va dovedi de rea credinta nu ii pasa ce credti dv si, eventual, cei care vor asculta convorbirea inregistrata...

Persoana inregistrata n-o sa va cheme in judecata pt ca ati inregistrat-o, iar daca va cheama, puteti afirma ca... nu e adevarat (daca nu au ascultat si altii)!

Important este ce promisiune vreti sa faca aceasta persoana... Numai in functie de promisiune puteti obtine informatii relativ pertinente.
Da, ceea ce a zis Trope_doi e primul pas.;)
Apoi, urmeaza probatiunea in instanta daca va fi necesar.Aici vor exista alte probleme.

avocat Claudiu Lascoschi