Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hotarare judecatoreasca Legea 221/2008
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hotarare judecatoreasca Legea 221/2008

Buna ziua,
Sindicatul din scoala noastra a castigat procesul referitor la legea 221/2008 (marirea salariilor profesorilor), dar unii din colegii nostri nu erau in acest sindicat cand s-a castigat procesul. Acum sunt si ei in sindicatul nostru.Ei pot beneficia de drepturile castigate de sindicat? Mai ales ca in aprilie 2011 Inalta Curte de Casatie si justitie a dat castig de cauza aplicarii legii 221/2008(Decizia nr.3 in Dosarul nr2/2011). Fiind an electoral primariile vor sa plateasca o parte din bani. Ce pot face colegii acestia? Mai pot cere in instanta aceste drepturi din 2008? E normal ca in aceeasi scoala unii sa aiba salariile marite si altii nu? Multumesc
Din 2008 , dreptul la actiune s-a prescris incepand cu drepturile salariale neacordate aferente lunii aprilie/mai.
Dar ei pot beneficia de drepturile castigate de sindicat? Daca in aprilie 2011 Inalta Curte de Casatie si justitie a dat castig de cauza aplicarii legii 221/2008, (Decizia nr.3 in Dosarul nr2/2011). Adica sa beneficieze de aceeasi hotarare judecatoreasca prin care sindicatul nostru a castigat impotriva scolii, avand in vedere si hotararea ICCJ. Fac parte si ei din aceeasi scoala si acelasi sindicat. Multumesc

Daca fac parte din sindicatul care a castigat litigiul, atunci hotararea este aplicabila si lor...