Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pentru Buletin nou
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pentru Buletin nou

Buna
Am o intrebare si eu referitoare la actele pentru reinoirea buletinului la implinirea de 18 ani.Fratele meu a implinit 18 ani acum 4 zile.Eu sunt in alt oras, mama in alta tara. Problema e ca avem o succesiune facuta pe apartament dupa moartea tatalui si fratele meu a fost trecut ca minor si partea lui de casa trecuta pe matusa care si ea e plecata din tara. Si acum vine intrebarea: Am vazut ca trebuie sa vina parintii sa-si dea acordul ca poate fi trecuta in buletin adresa apartamentului, pot eu sa semnez in locul mamei? Ca si eu detin o treime din apartament si sa-mi dau acordul ca poate fi trecuta acea adresa in buletinul lui.
raspunsul este afirmativ. Evident ca il puteti primi in spatiu pe fratele dumneavoastra in calitate de coproprietara.

Ares-3, moderator
Partea fratelui nu a fost trecuta pe matusa ci aceasta a fost instituita in calitate de curator, intrucat la dezbaterea succesiuni mama dvs. venea in concurs la mostenire cu fiul minor. In acte firesc ar fi ca fratele dvs.sa figureze cu numele si prenumele sau. Verificati actele si daca fratele este trecut se poate prezenta cu certificatul de mostenitor nemaifiind necesara prezenta dvs.intrucat acesta este major si se poate reprezenta singur.