avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Se pedepseste accesarea fara drept a unui cont de ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Se pedepseste accesarea fara drept a unui cont de Yahoo?

se pedepseste spargerea unu cont pe yahoo sau facebook? daca da cu care art.? multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:03, 15 Mai 2012
Da, este infractiunea de Violarea secretului corespondentei, din Codul Penal ...
Da avem art. art. 42(3) si 44(3) din Legea 161/2003 privind prevenirea si combaterea criminalitatii informatice.

multumesc
Sigur ca se pedepseste penal.
Plangerea se poate depune la IGP.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere plangere Gabriel_28 Gabriel_28 Buna ziua. Am fost chemat la DIICOT unde mi-a fost adus la cunostinta faptul ca acum doi ani am intrat pe mailul firmel la care lucram si am sters mailurile ... (vezi toată discuția)
'spargerea' parolei de e-mail personal INFORMAT INFORMAT Va rog, daca puteti sa-mi spuneti care este legea si articolul care sanctioneaza patrunderea in adresa de e-mail personala si preluarea de date, indiferent ... (vezi toată discuția)
Tergiversare rezolvare plangere penala ContSters327384 ContSters327384 Buna seara ! In urma cu exact 6 luni am depus o plangere pentru frauda informatica la postul de politie ! Dupa o luna de zile , seful de post a transferat ... (vezi toată discuția)