Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Se pedepseste accesarea fara drept a unui cont de ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Se pedepseste accesarea fara drept a unui cont de Yahoo?

se pedepseste spargerea unu cont pe yahoo sau facebook? daca da cu care art.? multumesc
Da, este infractiunea de Violarea secretului corespondentei, din Codul Penal ...
Da avem art. art. 42(3) si 44(3) din Legea 161/2003 privind prevenirea si combaterea criminalitatii informatice.

multumesc
Sigur ca se pedepseste penal.
Plangerea se poate depune la IGP.