Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum pot scapa de un asociat, care este si ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum pot scapa de un asociat, care este si administrator?

Buna Ziua,

Acum cativa ani am infiintat un SRL impreuna cu un vechi prieten (suntem 2 asociati 50% cu 50% si suntem amandoi administratori), intre timp ne-am certat si pe asociat nu-l intereseaza situatia firmei, nici nu mai dau de el, cred ca e plecat din tara (el nu are nimic pe numele lui, deci nu are ce pierde).
Nici nu stiu ce sa fac la depunerea Bilantului, ca AGA trebuie semanata de amandoi.

Ma puteti sfatui ce pot face? as avea nevoie de consultanta, de cineva care a mai solutionat astfel de cazuri....

PS: Firma nu are datorii, are activitatea pana pe data de 10.05.2013,

Multumesc anticipat
Cristi
Puteti recurge la varianta excluderii asociatului, insa trebuie sa va incadrati in cazurile expres prevazute de Legea 31/1990. Procedura de excludere se desfasoara in fata Tribunalului, care va pronunta o hotarare de excludere, insa va trebui in primul rand, sa existe un caz de excludere astfel cum este reglementat de lege, si sa existe si dovezi in acest sens.
Excluderea din societate a celuilalt asociat o puteti face doar in temeiul motivelor prevazute de art. 222 din legea nr. 31/1990 alin. 1, insa din ceea ce spuneti nu exista nici un motiv.
O alta varianta ar fi sa dizolvati societatea in temeiul art. 227 alin. 1, lit. e din legea nr. 31/1990 si sa infiintati o noua societate in care sa detineti calitatea de asociat unic.
Pentru a iesi din aceasta situatie nu exista decit o schema> adica Dumneata sa te retragi din societate!
Pentru aceasta trebuie, cu urmatorii pasi,
1-sa renunti in scris la calitatea de Administrator
2-sa notifici retragerea din societate in instanta de judecata.

Iar daca afacerea este profitabila si doresti sa o pastrezi
A-infiintezi o noua societate asociat unic.
B-concomitent se antameaza actiunea descrisa anterior.

Despre explucere din societate este IMPOSIBIL deoarece>
L.31/1990 (r) cu completarile si modificarile ulterioare prevede:
..........................
Art. 222. -
(1) Poate fi exclus din societatea în nume colectiv, în comandită simplă sau cu răspundere limitată:
a) asociatul care, pus în întârziere, nu aduce aportul la care s-a obligat;
b) asociatul cu răspundere nelimitată în stare de faliment sau care a devenit legalmente incapabil;
c) asociatul cu răspundere nelimitată care se amestecă fără drept în administraţie ori contravine dispoziţiilor art. 80 şi 82;
d) asociatul administrator care comite fraudă în dauna societăţii sau se serveşte de semnătura socială sau de capitalul social în folosul lui sau al altora.
..........................