Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificari in dreptul muncii aduse de noul Cod civil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificari in dreptul muncii aduse de noul Cod civil

Buna ziua,
Daca ma poate ajuta cineva cu privire la urmatoarea intrebare: Ce modificari a adus Noul Cod Civil dreptului Muncii?
Multumesc anticipat.
Legătura între dreptul muncii şi cel civil e dată de
Codul muncii
Articolul 278
(1) Dispoziţiile prezentului cod se întregesc cu celelalte dispoziţii cuprinse în legislaţia muncii şi, în măsura în care nu sunt incompatibile cu specificul raporturilor de muncă prevăzute de prezentul cod, cu dispoziţiile legislaţiei civile.

Codul civil, principalul act normativ civil, întregeşte dreptul muncii prin acele instituţii care nu au o reglementare specială în acesta - ex. actul juridic civil (v. articolul 1164 şi următoarele), răspunderea civilă (v. articolul 1349 şi următoarele), prescripţia extinctivă (v. articolul 2500 şi următoarele). În privinţa acestor instituţii modificările aduse de noul Cod civil constau mai degrabă în reformulări, resistematizări, completări ale normelor deja existente în legislaţia civilă anterioară. Aşadar, ca răspuns la întrebare, dreptul muncii nu este afectat într-o măsură semnificativă de noul Cod civil (oricum, nu suficient încât să discutăm despre modificări ale dreptului muncii prin Codul civil).
Asta m`ar fi interesat si pe mine deoarece tatal meu a dat in judecata firma unde a lucrat pt concediere abuziva.A castigat dar s`a facut recurs iar avocatul i`a spus ca au aparut legi noi si posibil sa fie putin afectat si era curios care sunt acele noi legi aparute
Legile noi la care probabil s-a referit avocatul nu includ Codul civil, ci legi precum:
- Legea 62/2011
- [ link extern ]
- Legea 53/2003 (republicată)
- [ link extern ]

Discuţiile privind problemele de dreptul muncii aparţin forumului "Dreptul muncii...". Adresaţi întrebările acolo.