Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sistare pensie de intretinere sotie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sistare pensie de intretinere sotie

Buna ziua! Printr-o sentinta civilă pronuntată in 1997 am fost obligat la o pensie de intretinere in favoarea fostei sotii intrucat s-a efectuat o expertiza medico-legală fiind incadrabila la gr II invaliditate.
De mai multi ani fosta sotie a plecat la munca in Italia, iar eu platesc in continuare aceasta pensie. Pot solicita sistarea acestei plati???
Da, insa trebuie sa dovediti ca ea poate munci s realizeaza venituri.Tot printr-o expertiza medico legala dovediti ca starea ei de sanatate s- a imbunatatit si nu se mai impune sa-i platiti pensie