Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... desfiere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

desfiere

doresc sa stiu daca in calitate de parinte al propriului copil pot solicita instantei desfierea acestuia
NU puteti . De fapt ,,desfierea,, este opusul infierii, astfel ca doar un copil infiat ar putea fi desfiat. Insa si acela doar in conditii strict determinate de lege. Nu prea se intampla. Parintii care adopta copii, isi iubesc copiii. Parintii naturali de asemenea.
Insa parintii biologici nu pot sub nicio forma renunta la calitatea de parinte.
Totusi, ma duce gandul la ideea de ,, dezmostenire,, .Unii oameni se gandesc cum pot proceda pentru a nu mai fi mosteniti de proprii copii . Dar nu asa se face.
Daca doriti ne puteti spune exact motivul pentru care intrebati si va dam alte solutii in afara de ,,desfiere,,.
Multumesc, am sa va explic despre ce este vorba,siu ce doresc de fapt.