avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... desfiere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

desfiere

doresc sa stiu daca in calitate de parinte al propriului copil pot solicita instantei desfierea acestuia
Cel mai recent răspuns: arcomanomaria , utilizator 23:11, 14 Mai 2012
NU puteti . De fapt ,,desfierea,, este opusul infierii, astfel ca doar un copil infiat ar putea fi desfiat. Insa si acela doar in conditii strict determinate de lege. Nu prea se intampla. Parintii care adopta copii, isi iubesc copiii. Parintii naturali de asemenea.
Insa parintii biologici nu pot sub nicio forma renunta la calitatea de parinte.
Totusi, ma duce gandul la ideea de ,, dezmostenire,, .Unii oameni se gandesc cum pot proceda pentru a nu mai fi mosteniti de proprii copii . Dar nu asa se face.
Daca doriti ne puteti spune exact motivul pentru care intrebati si va dam alte solutii in afara de ,,desfiere,,.
Multumesc, am sa va explic despre ce este vorba,siu ce doresc de fapt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfiere lacrima42 lacrima42 Poate fi desfiat un copil? Motivul este legat de faptul ca acest copil, in prezent major, se poarta foarte rau cu parintii adoptivi. Acestia doresc sa desfaca ... (vezi toată discuția)
Doresc desfierea copilului înfiat. acum are 6 ani și a fost ... ami399 ami399 Doresc desfierea copilului înfiat.Acum are 6 ani și a fost înfiat acum 3 ani.Are Adhd și a devenit foarte agresiv cu noi parintii și copiii mei biologici. ... (vezi toată discuția)
Nepoata infiata dezmostenita AnaMaria1234567890 AnaMaria1234567890 Neapoata infiata la 5 ani. La varsta de 38 de ani poate fi desfiata sau dezmostenita? (vezi toată discuția)