Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA SC vinde teren si casa la persoana fizica
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

SC vinde teren si casa la persoana fizica

SC vinde o casa + terenul aferent unei persoane fizice azi, mai 2012. Ultima evaluare a terenului a fost in decembrie 2011.
E nevoie de o alta evaluare in prezent pentru aceasta vanzare? Ce se intampla daca nu plateste TVA-ul acum ?

Multumesc.
Reevaluarea este obligatorie pentru stabilirea impozitului pe teren si cladiri.