Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare imobile vechi si noi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare imobile vechi si noi

buna ziua am un prieten care nu stie daca e sau nu persoana impozabila si trbuie sa platesca tva pe vanzarile de imobile .deci in anul 2011 a facut o vanzare de un apartament vechi cu suma de 30000e in acelasi an a mai fcut o vanzare respectiv casa noua cu suma de 27000e si an anul 2012 a mai vacut o vanzare de apartament vechi intrebarea e daca trebuie sa plateasca tva pe aceste vanzari si daca da pe care tranzactie.
din 2011 nu sunt modificari

ART. 141 Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării
(2) Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
f) livrarea de construcţii/părţi de construcţii şi a terenurilor pe care sunt construite, precum şi a oricăror altor terenuri. Prin excepţie, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcţii noi, de părţi de construcţii noi sau de terenuri construibile. În sensul prezentului articol, se definesc următoarele:

1. teren construibil reprezintă orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa construcţii, conform legislaţiei în vigoare;

2. construcţie înseamnă orice structură fixată în sau pe pământ;

3. livrarea unei construcţii noi sau a unei părţi din aceasta înseamnă livrarea efectuată cel târziu până la data de 31 decembrie a anului următor anului primei ocupări ori utilizări a construcţiei sau a unei părţi a acesteia, după caz, în urma transformării;

4. o construcție nouă cuprinde și orice construcție transformată sau parte transformată a unei construcții, dacă costul transformării, exclusiv taxa, se ridică la minimum 50% din valoarea de piață a construcției sau a părții din construcție, astfel cum aceasta este stabilită printr-un raport de expertiză, exclusiv valoarea terenului, ulterior transformării; Norme metodologice

pai e simlu a avut in 2011 vandut o constructie noua si un apartament pe care al avea cumparat de acum 10 ani si an 2012 a mai vandut un apartament vechi nu am inteles unde nu am pus bine intrebarea
Sper ca nu v-a derutat statusul meu care este unul general si nu vi se adresa dvs.

Ati intrebat despre tva la cladiri si v-am oferit articolul din CF din care reiese ce este scutit si ce nu pt cladiri. Cladirile vechi sunt scutite cele noi nu sunt scutite. Aditional va mai comunic ca pana in 65000 euro (220000 lei - se calculeaza la cursul aderarii) operatiunile sunt scutite de TVA.

Nu aveti nimic de plata pe linie de TVA.
ba da am fost derutat si am crezut ca nu am furmulat bine intrbarea problema ar fi ca imobilele au fost vindute in 2011 resp 2012 cand nu trebuia depasita suma de 35000e si constuctia veche cu cea noua impreuna depaseste suma va multumesc
casa veche 2011 este operatiune netaxabila
casa noua din 2011 este o operatiune taxabila dar numai daca ar depasi 35000 euro. In fapt si daca o vindeai cu 500000 de euro tot nu plateai TVA pentru simplu fapt ca abia atunci se depasea plafonul si ai fi putut plati TVA abia de la urmatoarea tranzactie.

urmatoarea tranzactie a fost cladire veche deci ..... netaxabila.

In consecinta nu ai de ce sa platesti TVA. Dar daca insisti fiscul nu se va supara :))

ar mai fi niste chestiuni legate de nr de tranzactii efectuate dar nu am mai intrat in detalii pt ca nu ti se aplica :)