Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... serviciu intern de prevenire si protectie
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

serviciu intern de prevenire si protectie

Buna ziua
Spuneti va rog prevedere legala conform careia este obligatoriu acest serviciu intern la o societate pe actiuni cu 130 angajati. Multumesc
Cititi legea 319/2006 si Normele de aplicare. Art.18 din Norme prevede: " - (1) În cazul întreprinderilor şi/sau unităţilor care au între 50 şi 249 de lucrători, angajatorul trebuie să desemneze unul sau mai mulţi lucrători ori să organizeze unul sau mai multe servicii interne de prevenire şi protecţie pentru a se ocupa de activităţile de prevenire şi protecţie din cadrul întreprinderii.
(2) În cazul întreprinderilor şi/sau unităţilor prevăzute la alin. (1) care desfăşoară activităţi dintre cele prevăzute în anexa nr. 5, angajatorul trebuie să organizeze unul sau mai multe servicii interne de prevenire şi protecţie.
(3) În cazul în care lucrătorii desemnaţi, serviciile interne de prevenire şi protecţie nu au capacităţile şi aptitudinile necesare pentru efectuarea tuturor activităţilor de prevenire şi protecţie prevăzute la art. 15, angajatorul trebuie să apeleze la servicii externe pentru acele activităţi de prevenire şi protecţie pe care nu le poate desfăşura cu personalul propriu. "

Deci, la nivelul unitatii pot sa fie desemnati 1sau mai multi lucratori fara a fi obligatoriu sa existe un serviciu intern.
pati a scris:

Deci, la nivelul unitatii pot sa fie desemnati 1sau mai multi lucratori fara a fi obligatoriu sa existe un serviciu intern.

aveti dreptate. Dar daca aveti o activitate din cele de mai jos, trebuie sa va infiintati obligatoriu serviciu intern:

1. Activitãţi cu risc potenţial de expunere la radiaţii ionizante
2. Activitãţi cu risc potenţial de expunere la agenţi toxici şi foarte toxici, în special cele cu risc de expunere la agenţi cancerigeni, mutageni şi alţi agenţi care pericliteazã reproducerea
3. Activitãţi în care sunt implicate substanţe periculoase, potrivit prevederilor Hotãrârii Guvernului nr. 804/2007 privind controlul asupra pericolelor de accident major în care sunt implicate substanţe periculoase, cu modificãrile ulterioare 4. Activitãţi cu risc de expunere la grupa 3 şi 4 de agenţi biologici
5. Activitãţi de fabricare, manipulare şi utilizare de explozivi, inclusiv articole pirotehnice şi alte produse care conţin materii explozive
6. Activitãţi specifice exploatãrilor miniere de suprafaţã şi de subteran
7. Activitãţi specifice de foraj terestru şi de pe platforme maritime
8. Activitãţi care se desfãşoarã sub apã
9. Activitãţi în construcţii civile, excavaţii, lucrãri de puţuri, terasamente subterane şi tuneluri, care implicã risc de surpare sau risc de cãdere de la înãlţime
10. Activitãţi în industria metalurgicã şi activitãţi de construcţii navale
11. Producerea gazelor comprimate, lichefiate sau dizolvate şi utilizarea masivã a acestora
12. Activitãţi care produc concentraţii ridicate de praf de siliciu
13. Activitãţi care implicã riscuri electrice la înaltã tensiune
14. Activitãţi de producere a bãuturilor distilate şi a substanţelor inflamabile
15. Activitãţi de pazã şi protecţie
16. Activitãţi în care lucrãtorii pot fi expuşi unui potenţial risc datorat atmosferelor explozive, aşa cum sunt reglementate de Hotãrârea Guvernului nr. 1.058/2006 privind cerinţele minime pentru îmbunãtãţirea securitãţii şi protecţia sãnãtãţii lucrãtorilor care pot fi expuşi unui potenţial risc datorat atmosferelor explozive