avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... cum pot fi directionati cei 2% din impozit catre o ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

cum pot fi directionati cei 2% din impozit catre o persoana fizica?

Buna ziua, am o fetita cu probleme medicale si colegii de munca saau gandit sa ne ajute prin directionarea celor 2% din impozit catre fetita.
Ce conditii trebuiesc indeplinite sau cum se procedeaza?
Multumesc
Cei 2% se pot redirectiona completand pana la 25 mai, Formularul 230 sau Formularul 200.
In ambele cazuri, pentru completarea formularelor, contribuabilli trebuie sa cunoasca destinatia sumei, respectiv codul de indentitate fiscala a entitatii catre care redirectioneaza suma.

Nu se pot directiona cei 2% din impozitul pe venit persoanelor fizice, ci numai unor organizatii non-profit sau unitati de cult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lege pt copii Daniela Mardale Daniela Mardale Aveți idee despre aplicabilitatea art356 legea 1/2011 a educației naționale privind alocarea sumei de 500 EUR pt fiecare copil născut după 9 febr 2011 ... (vezi toată discuția)
Completarea fomularului 230 Chloej Chloej Ar trebui anual dupa completarea fomularului 230, in ce priveste directionarea din impozit, sa primim acasa o instiintare cu entitatea unde am directionat, de ... (vezi toată discuția)
2% din impozit Myahella Myahella Buna seara. Va rog poate ma ajuta cineva cu o informatie. Am o speță. Un copilaș are probleme medicale: lipsa femur la un piciorus si desi a facut vreo 8 ... (vezi toată discuția)