Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... atacarea testamentului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

atacarea testamentului

am ingrijit un batran si mia dat testament legalizat la notar as vrea sa stiu daca se poate ataca dupa decesul acestiua, nu are copii frati parinti numai nepoti si stranepoti
Da, se poate ataca, dar daca nu exista motive intemeiate nu va faceti griji.

Chiar ar fi indicat sa ii faceti un control psihologic, o sa aveti o dovada ca este intreg la minte
daca acei nepoti nu sunt nepoti de copii (mostenitori rezervatari), nu pot ataca testamentul.
nu sunt nepoti de copii sunt nepoti de frati adica copii fratilor lui nu are copii numai unul vitreg care nu e in tara si sa abzis are si un stranepot care vrea sa otina averea si de el imi e mai frica va rog explicatimi ce trbuie sa fac
cozmacipri, utilizator
Liberalitatile ( donatii, testamente) se pot ataca in instanta de catre mostenitorul rezervatari. Acestia sunt: parintii, descendentii testatorului , nepotii, stranepotii . Celelalte category de rude nu pot cere reductiunea in instanta. Daca testatorul are o varsta inaintata ar fii indicat sa aiba si un certificat medico legal care sa ateste ca este in deplinatatea facultatilor mentale