avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... atacarea testamentului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

atacarea testamentului

am ingrijit un batran si mia dat testament legalizat la notar as vrea sa stiu daca se poate ataca dupa decesul acestiua, nu are copii frati parinti numai nepoti si stranepoti
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 22:50, 16 Mai 2012
Da, se poate ataca, dar daca nu exista motive intemeiate nu va faceti griji.

Chiar ar fi indicat sa ii faceti un control psihologic, o sa aveti o dovada ca este intreg la minte
daca acei nepoti nu sunt nepoti de copii (mostenitori rezervatari), nu pot ataca testamentul.
nu sunt nepoti de copii sunt nepoti de frati adica copii fratilor lui nu are copii numai unul vitreg care nu e in tara si sa abzis are si un stranepot care vrea sa otina averea si de el imi e mai frica va rog explicatimi ce trbuie sa fac
Ultima modificare: Miercuri, 16 Mai 2012
cozmacipri, utilizator
Liberalitatile ( donatii, testamente) se pot ataca in instanta de catre mostenitorul rezervatari. Acestia sunt: parintii, descendentii testatorului , nepotii, stranepotii . Celelalte category de rude nu pot cere reductiunea in instanta. Daca testatorul are o varsta inaintata ar fii indicat sa aiba si un certificat medico legal care sa ateste ca este in deplinatatea facultatilor mentale

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitate testament ilemile ilemile buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie legata de valabilitatea unui testament autentificat.persoana care lasa prin testament are 73 de ani(reprezinta ... (vezi toată discuția)
Un testament se poate ataca in instanta? truscalaurentiu truscalaurentiu Buna ziua! Am un unchi care a facut testament ca doreste sa imi lase o casa la tara. Persoana in cauza are 2 copii care nu sunt in tara. Intrebarea este daca ... (vezi toată discuția)
Mostenire Dahrma Dahrma 2 persoane,care nu sunt rude,doresc sa lase mostenire o casa,copilului meu de 6 luni...se poate?multumesc (vezi toată discuția)