Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit venituri neimpozabile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

venituri neimpozabile

daca in contul 455 am avut sume din creditarea firmei de catre asociat, si la sfirsitul anului le-am trecut in 7588 ca venituri , acestea sunt impozabile?
De ce le-ati trecut in contul de venituri?
Buna seara.

Puteti citi definitia veniturilor neimpozabile in Codul Fiscal la art.20.
Dar nu inteleg, de ce ati facut acea inregistrare?

Cu stima.
Cristienne a scris:
Dar nu inteleg, de ce ati facut acea inregistrare?

Asociatii renunta la sumele cu care au creditat societatea si acestea se inregistreaza pe venituri. Societatea inregistreaza in acest fel profit. Este explicatia cea mai plauzibila.