Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... numar ore de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

numar ore de munca

buna seara!doresc sa aflu care este numarul de ore care trebuie efectuat in mod normal intr-o luna?
salariul minim se acorda in functie de numarul de ore?
Nu exista asa ceva prevazut in legislatia muncii .. c.i.m. poate fi incheiat cu norma intreaga sau cu timp partial ..

C.i.m. cu timp partial poate fi de forma: o ora/zi, o ora/sapt, o ora / luna etc...

Potrivit art.1 din HG nr.1225/2011, incepand cu data de 1 ianuarie 2012 salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 700 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore in medie pe luna in anul 2012, reprezentand 4,13 lei/ora.
multumesc pt raspuns