Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecarea cauzei in lipsa partilor, intampinare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecarea cauzei in lipsa partilor, intampinare trimisa prin fax

1) in cazul in care atit reclamantul dar si paratul solicita si judecarea in lipsa conform art.
242 alin 2, dar nici una din parti nu se prezinta la termen se suspenda sau nu cauza ?

2) Are voie paratul sa trimita intimpinarea la instanta prin fax cu o zi inainte de termen ?
Buna ziua ! Am si eu o intrebare cu privire la depunerea unei intampinari pentru persoana juridica,in cazul in care nu am delegatie..Se poate depune prin fax sau email ?Daca da,care este diferenta intre prezentarea personala la judecatorie -caz in care nu am putut depune intampinarea,deoarece nu am avut delegatie de la firma respectiva si trimiterea prin fax/email ?nu mai e nevoie de aceasta delegatie sau ce anume e mai veridic astfel?
Orice act de procedură se depune la instanţă personal (pârâtul, în cazul dvs.) sau prin reprezentat (dvs., dacă aţi fi avut mandat). El poate fi trimis şi prin fax, situaţie în care zic eu că este evident că nu e necesar ca cel care apasă efectiv pe butoanele faxului să anexeze un mandat. Fără supărare, dar nu îl vede nimeni când apasă. :)
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Daca una din parti solicita judecarea cauzei in lipsa se poate ajunge la judecarea cauzei chiar daca ambele parti nu sunt prezente la judecarea cauzei.