Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli protocol
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli protocol

Am urmatoarea situatie: societatea are activitate turism/restaurant. Se marcheaza pe restaurant protocol.(mese servite ptr dif clienti ) Cum pot sa inregistrez in conta aceste bonuri de protocol? Multumesc!
Printr-un Decont de cheltuieli la care anexati un P.V in care specificati pentru ce au fost mesele,atasati bonurile si sa fie semnat de administrator.
Aveti grija ca este deductibil in limita a 2% din
Acest decont se inregistreaza ca o cheltuiala din casa?Multumesc!
In registrul de casa: 542.analitic angajat = 5311
ulterior, inregistrezi decontul aprobat: 623, 4426 = 542
Eu sfatuiesc sa nu deduca Tva mai ales ca nu are factura:hm:
dida5801 a scris:
Se marcheaza pe restaurant protocol.(mese servite ptr dif clienti )

Dar cati clienti sau potentiali clienti are acest restaurant, daca trebuie sa le ofere si mesele gratuit? Astfel restaurantul iese in pierdere, mai ales ca asa cum a mentionat mai sus colega mea Iulia, nu este deductibila cheltuiala decat in limita a 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit, conform Codului fiscal.