avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intreprindere individuala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intreprindere individuala

O intreprindere ind.este infiintata din 2006 dar nu s-a platit contributii cas,cass,somaj.
Daca nu s-a platit pina acum ,se plateste retroactiv sau din ce data ? pentru ca din cate stiu din anul 2011 e obligatoriu

Mentionez ca titularul nu poate sa incheie cu el insusi contract de munca, insa are un angajat pentru care plateste contriibutii.

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: mayer , utilizator 12:58, 17 Mai 2012
1. Presupunand ca pentru angajat ati platit absolut toate contributiile obligatorii, ramane problema titularului I.I.
2. Acesta avea/are obligatia platilor la sanatate prin CASS (5.5%) la pensii prin CAS, ( modalitati de calcul diferit pentru perioada la care va referiti ; in prezent 31,3 %) si impozit pe venit 16%.
Dac va incadrati la exceptii, raman obligatorii, doar CASS si 16%
3. Situatia de plata in mod precis o puteti afla doar luand legatura cu cei carora le datorati acele contributii.
Termenul de prescriere al acestor obligatii de plata este de 5 ani,( ar fi 2007-2011) insa trebuie sa stiti daca nu cumva sunt emise titluri executorii care sa cuprinda si perioada 2006, situatie in care vor trebui achitate.
Toate aceste obligatii genereaza penalitati si majorari de intarziere destul de mari, recomandarea este sa le stingeti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprindere individuala-contributii la bugetul statului elena vilculescu elena vilculescu Va rugam sa-mi raspundeti: daca titularul unei Intrprinderi Individuale care nu are inca angajati,obiectul de activitate fiind prestari servicii,poate plati ... (vezi toată discuția)
Pfa - dependent Spider06 Spider06 Buna ziua , Va rog sa ma ajutati cu descurcarea urmatoarei situatii: Persoana fizica autorizata, care, in baza unui contract cu o firma, presteaza o ... (vezi toată discuția)
Regularizare cass pe ultimii 5 ani eva74 eva74 buna ziua, a-si dori sa intreb daca am avut intrerupere de10 luni in cartea de munca in 2007 acum in 2011 dupa ce mi s-a terminat somajul si nu mai realizez ... (vezi toată discuția)