Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intreprindere Individuala-contributii la bugetul ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intreprindere Individuala-contributii la bugetul statului

Va rugam sa-mi raspundeti: daca titularul unei Intrprinderi Individuale care nu are inca angajati,obiectul de activitate fiind prestari servicii,poate plati CASS-contrbutia la sanatate -0,85% din veniturile obtinute si impozitul la Finante-6.5%din venitul brut ?
Daca "Da",in baza carei LEGI?
O PFA / II plateste 16 % impozit, 5.5% contributii la sanatate, 0.85% optional tot la sanatate pentru concedii medicale acestea aplicate venitului net realizat si 31.3% dintr-un venit asigurat (acest venit este la "libera" alegere, dar nu mai putin de 708 RON / luna) la pensii daca PFA-ul / II-ul nu este angajat

Este vorba de venitul net, nu venitul brut!

impozitul de 16% este prevazut de codul fiscal
5.5% + 0.85% - legea sanatatii 95/2006
31.3% - legea pensiilor 263/2010

Daca sunteti la real (contabilitate in partida simpla) platiti 16%, 5.5%, 0.85% aplicate la estimare (declaratia 220) dupa care se regularizeaza pe baza declaratiei 200
la real se mai plateste acel 31.3% - legea pensiilor 263/2010?
Ca titular de PFA, daca nu sunteti salariat la alt loc de munca, se plateste contributie de asigurari sociale 31,3% ca PFA in sistem real si norma de venit.
verificati codul fiscal