Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Împrejmuirea terenului agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Împrejmuirea terenului agricol

Recent, vecinul meu a construit un gard chiar în brazda despărţitoare dintre cele două terenuri arabile extravilane.Întrebarea mea este că nu trebuia să mă întrebe şi pe mine dacă sunt de acord cu punerea gardului şi nu-i trebuia autorizaţie de construcţie? Există o reglementare că la ce distanţă trebuie pus gardul ca să nu mă încurce la aratul pămîntului? Unde să mă adresez cu plângerea împotriva lui?

Distanta minima intre constructii- Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic. (art. 612)

NOUL COD CIVIL: Distanta minima fata de linia de hotar
Art.630 - Orice constructii, lucrari sau plantatii se pot face de catre proprietarul fondului numai cu respectarea unei distante minime fata de linia de hotar, conform legii, regulamentului de urbanism sau, în lipsa, obiceiului locului, astfel încât sa nu se aduca atingere drepturilor proprietarului vecin.

Sanctiuni
Art.631 - (1) În lipsa unor dispozitii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie saditi la o distanta de cel putin doi metri de linia de hotar, cu exceptia acelora mai mici de doi metri, a plantatiilor si a gardurilor vii.
(2) În caz de nerespectare a distantei, proprietarul vecin este îndreptatit sa ceara scoaterea ori, dupa caz, taierea, la înaltimea cuvenita, a arborilor, plantatiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
(3) Proprietarul fondului peste care se întind radacinile sau ramurile arborilor apartinând proprietarului vecin are dreptul de a le taia, precum si dreptul de a pastra fructele cazute în mod natural pe fondul sau.
Distanta de 60 cm este valabila si pentru constructia gardului despartitor al proprietatilor? Adica sa inteleg ca in mod normal ar trebui doua garduri la distanta de 1,20 m (cate 60 cm de fiecare parte) atata timp cat nu exista o intelegere intre parti??
Daca nu exista intelegere intre parti, gardul despartitor e facut de una din parti la o distanta minima de 60 de cm faţă de proprietatea vecinului.

Si in acest caz vecinul nu are drept de constructie la o distanta mai mica de 120 cm de respectivul gard,nu?