Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Unde votãm pe 10 iunie ?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Unde votãm pe 10 iunie ?

În urma lecturării articolului " Unde votăm pe 10 iunie ?" - Conform prevederilor legale in vigoare, presedintele si membrii BSV isi vor exprima optiunea la sectia de votare unde isi indeplinesc atributiile.
Care sunt aceste prevederi legale ( art. din act normativ ) deoarece în 2008, la alegerile locale, nu ni s-a permis să votăm în secţiile unde îndeplineam atribuţii de preşedinţi sau vicepreşedinţi , cum nu ni s-a permis nici părăsirea acestora pentru a vota la secţiile de domiciliu ?
exista acele liste speciale, pe acele liste voteaza cei care sunt in comisie, normal ca nu pot parasi sectia de votare unde sunt numiti
De acord, există aceste liste...., dar... , aşa cum am spus, la alegerile locale din anul 2008 , nu am fost lăsaţi să votăm la secţiile unde eram preşedinţi (vicepreşedinţi) . Asta după ce preşedintele circumscripţiei electorale respective s-a consultat cu preşedintele BEJ . Ne-au invocat art. 3 alin. (3) din L. nr. 67/2004 . Există o prevedere legală prin care ni se dă dreptul să votăm (pe liste săeciale)la aceste secţii ( din afara circumscripţiei electorale în care avem domiciliul ) ?