Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... FUNCTIA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

FUNCTIA

Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu completarea cim-ului la Felul muncii:" functia/meseria,am incadrare la toti angajatii pe post de muncitor necalificati,dar de fapt in revisal sunt ajutori la prepararea produselor alimentare de tip fast-food 9411.Cum sa ii trec in Cim...."ajutori la prepararea produselor alimentare de tip fast-food"; sau muncitor necalificat???????
Arion Ramona, utilizator
Functia din c.i.m. trebuie sa corespunda cu functia din REVISAL ...
buna ziua!

Dar in cazul cand un cim a fost incheiat acum cativa ani , functia "economist" iar acum la reactualizarea automata cor, in revisal apare "consilier/ expert/ inspector/ referent/ economist in management ", este corect ?
Nu este corect .. dupa COR exista mai multe functii care includ cuvantul ”economist” , de exemplu:
263101 Consilier/expert/inspector/referent/economist in management
263102 Consilier/expert/inspector/referent/economist in economie generala
263103 Consilier/expert/inspector/referent/economist in economia mediului
263104 Consilier/expert/inspector/referent/economist in comert si marketing
263105 Consilier/expert/inspector/referent/economist in relatii economice internationale
263106 Consilier/expert/inspector/referent/economist in gestiunea economica
etc.
si cum ar trebui sa procedez, pentru ca actualizarea s-a facut automat in revisal ? e posibil sa fie aceasta situatie si pentru alte functii !
anymaryh a scris:

si cum ar trebui sa procedez, pentru ca actualizarea s-a facut automat in revisal ? e posibil sa fie aceasta situatie si pentru alte functii !

depinde de angajator. Daca aveti un stat de functii si o organigrama, in baza modificarii legii printr-o decizie puteti modifica functia. Aceasta trebuie sa corespunda cu COR.
Sau printr-un act adtional, prin negociere, puteti stabili cu angajatul o alta functie de incadrare care sa corespunda dorintelor dvs si sa fie in conformitate cu COR.