Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA la import
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA la import

Buna ziua,

As dori sa stiu cum se plateste TVA-ul in ceea ce priveste importul de produse cosmetice din Uniunea Europeana.
Situatia sta in felul urmator: eu doresc sa aduc parfumuri de la furnizori si producatori din UE. Platesc TVA atat la cumpararea de la producator, pentru ca mai apoi si clientii mei sa plateasca la randul lor aici in tara TVA? In ce masura se poate evita / deduce acest TVA?

Multumesc anticipat!
1.Deveniti platitor de TVA.
2.Inscrieti-va in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
3.Depuneti D092.
Apoi se aplica taxarea inversa (TVA pe colectat si pe deductibil) practic TVA 0.