avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA la import
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA la import

Buna ziua,

As dori sa stiu cum se plateste TVA-ul in ceea ce priveste importul de produse cosmetice din Uniunea Europeana.
Situatia sta in felul urmator: eu doresc sa aduc parfumuri de la furnizori si producatori din UE. Platesc TVA atat la cumpararea de la producator, pentru ca mai apoi si clientii mei sa plateasca la randul lor aici in tara TVA? In ce masura se poate evita / deduce acest TVA?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: George Moraru , Consultant fiscal 15:40, 18 Mai 2012
1.Deveniti platitor de TVA.
2.Inscrieti-va in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
3.Depuneti D092.
Apoi se aplica taxarea inversa (TVA pe colectat si pe deductibil) practic TVA 0.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva danabunea danabunea 1. Daca achizitionez produse dintr-un stat membru de la un platitor de tva am voie sa deduc tva? Dar in cazul unor prestari de servicii? 2. Sunt o firma ... (vezi toată discuția)
Platitor de tva cu taxare inversa portocala142002 portocala142002 Buna ziua!Tocmai mi-am depus dosarul pentru infiintarea unui PFA si acum nu stiu ce si cum sa fac privind tva`ul..Eu marfa o achizitionez din UE ..din afara ... (vezi toată discuția)
Factura emisa fara tva catre o societate care nu apare in vies gea1974 gea1974 Buna, Am o problema la care nu am reusit sa gasesc nicaieri raspunsul, stiu, legislatia e clara din acest punct de vedere dar ma intrebam daca cineva a mai ... (vezi toată discuția)