Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modul de completare a certificatului de concediu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modul de completare a certificatului de concediu medical

mod de completare la externare.Un angajat are concediu medical acordat la data de 23 ale lunii cu incepere din 11-24 pe linia de ambulatoriu si pe linia de externare tot data 23 la data acordarii cu incepere din 24-31 ale lunii.Intrebarea mea este daca e corect completat.Va multumesc.
Este corect completat.

Ordin 60/2006 - norme la OUG nr.158/2005:
ART. 18
(1) Medicul curant din spital eliberează certificatele de concediu medical numai la externarea pacientului.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care durata internării cuprinde perioade din două sau mai multe luni calendaristice, caz în care medicul curant va acorda lunar certificatul de concediu medical.
ART. 18^1
(1) La externarea pacientului din spital, medicul curant eliberează certificatul de concediu medical în condiţiile art. 18, cu înscrierea codului de indemnizaţie corespunzător, cu excepţia codului de indemnizaţie de urgenţă (06).
(2) Pentru situaţiile în care certificatul medical acordat pentru perioada internării în spital are înscris codul de indemnizaţie de urgenţă (06), este obligatorie eliberarea unui nou certificat medical pentru perioada acordată la externare.
specialităţile respective.

ART. 30
(1) Certificatele de concediu medical pentru durata internării se acordă de medicul curant din spital care a îngrijit şi externat pacientul.
(2) În situaţia în care durata internării cuprinde perioade din două sau mai multe luni calendaristice, medicul curant va acorda lunar certificatul de concediu medical.
(3) La externarea din spital se poate acorda un concediu medical de la 1 la 7 zile calendaristice, iar în cazuri speciale, cu aprobarea medicului-şef de secţie, până la maximum 21 de zile calendaristice.
(4) După expirarea concediului medical acordat la ieşirea din spital, în cazul în care starea sănătăţii pacientului nu permite reluarea activităţii, medicul de familie, pe baza scrisorii medicale eliberate de medicul curant din spital, poate prelungi concediul medical cu maximum 7 zile calendaristice pentru aceeaşi afecţiune, urmând ca, în cazul menţinerii incapacităţii temporare de muncă, să trimită pacientul la medicul din ambulatoriul de specialitate.
Parerea mea este ca nu.In cf. cu prevederea art.18din Norme60./32/2006"
ART. 18
(1) Medicul curant din spital eliberează certificatele de concediu medical numai la externarea pacientului

Ori externarea a avut loc in data de 24 ale lunii dupa cate inteleg,si nu in 23 .Deci certificatul completat corect trebuie sa arate asa:

internat în spital data acordarii ...... nr.zile ...... de la pana la
............................... 24/04/2012 .......... 14 ........ 11/04/2012 .... 24/04/2012

Concediu medical la 24/04/2012 .......... 7 .......... 24./04/2012 .. 31/04/2012
externare
ContSters136493, utilizator
Aveti dreptate ca nu e corect, cer scuze pentru primul mesaj.
Dar cred ca nu e corect oricum. Ultima zi de spitalizare nu trebuie sa se suprapuna peste prima zi dupa externare.

Ar fi doua variante:

Daca data externarii este 23:

internat în spital data acordarii ...... nr.zile ...... de la pana la
............................... 23/04/2012 .......... 14 ........ 11/04/2012 .... 23/04/2012
Concediu medical la 23/04/2012 .......... 7 .......... 24./04/2012 .. 31/04/2012
externare

Daca data externarii este 24:

internat în spital data acordarii ...... nr.zile ...... de la pana la
............................... 24/04/2012 .......... 14 ........ 11/04/2012 .... 24/04/2012
Concediu medical la 24/04/2012 .......... 7 .......... 25./04/2012 .. 31/04/2012
externare
Nu,data externarii este cu certitudine 24 ,de altfel si eu tot la 25-31 m-am gandit cand am calculat cele 7 zile de cm de la externare,dar din graba probabil am trecut data de 24-31....
ContSters136493, utilizator