Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA plafon tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

plafon tva

incepand cu ianuarie 2012 care este plafonul pentru scutirea de tva
35.000 euro. Noul plafon va intra efectiv in vigoare dupa modificarea Codului fiscal.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
In completarea Gabrielei:
Consiliul UE a aprobat solicitarea Romaniei in 26 martie de majorare a plafonului de la care firmele sunt obligate sa plateasca TVA, respectiv s-a majorat de la 35.000 euro la 65.000 euro calculati al cursul de schimb stabilit la data aderarii Romaniei la UE, respectiv 1 euro = 3,38 lei). Decizia a fost publicata in Jurnalul Oficial al UE, insa pana la acest moment nu a fost transpusa intr-un act normativ care sa modifice cuantumul de 35.000 euro. In concluzie pana la aparitia unui act legislativ modificator va ramane cuantumul comunicat de Gabriela.