Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA plafon actual de scutire de la plata TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

plafon actual de scutire de la plata TVA

buna seara- va rog sa imi spuneti daca s-a marit plafonul actual de scutire de la plata tva, adica mai este tot 35.000 euro (la cursul aderarii in UE ) sau se aplica deja cel de 65000 euro (adica 219000 lei )? am citit mai multe articole dar nu am inteles daca deja s-a modificat sau momentan este tot 35000 (adica cam 119000 lei )?
multumesc,
Pana la 01.07.2012 se aplica plafonul de 119.000 RON , dupa acea data plafonul de 225.000 RON.
George1962 a scris:

Pana la 01.07.2012 se aplica plafonul de 119.000 RON , dupa acea data plafonul de 225.000 RON.

Plafonul actual de scutire este 220.000 lei.
art 152, alin (1)
Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 125^1 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin.(1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).