avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... NERESPECTAREA HOTARARII JUDECATORESTI CU PRIVIRE LA ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

NERESPECTAREA HOTARARII JUDECATORESTI CU PRIVIRE LA ORELE DE VIZITA

:(
Am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila cu privire la orele de vizita a unui minor de doi ani si jumatate.
mama copilului (fosta sotie) este plecata din tara iar copilul se afla la bunici,care refuza sa mi permita sa iau copilul la mine conform hotararii judecatoresti.
Ultima data cand am vrut sa l iau mi au spus ca copilul este plecat din tara cu mama lui in Anglia.
Ultimele doua dati am fost cu martor sa iau copilul de la bunici, m-au refuzat categoric spunand ca e plecat din tara la mama lui(dupa ce cu 4 zile in urma am vorbit cu el la tel pe fix).
Precizez ca copilul ca si mine are cetatenie romana si engleza.
In hotarare nu precizeaza nimic de plecarea din tara sau intelegere in privinta plecarii ei din tara cu minorul sau fara
Am depus plangere la politie si mi sa spus sa astept sa ma sune seful politie sau nu stiu cine...
Faptul ca copilul este in tara am descoperit eu acum o luna cand m am dus sa iau copilul la mine FARA SA I ANUNT iar o vecina mi a confirmat ca copilul locuieste acolo si nu e plecat cu mama lui,dupa ce in prealabil fosta sotie si fosta soacra mi au spus ca sunt amandoi plecati in Anglia.
Poate sa mi spuna cineva ce pasi trebuie sa urmez pentru a mi putea exercita drepturile parintesti si a afla adevarul, m am saturat de minciunile lor.
Astept raspuns
Multumesc

Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Mai 2012
ion33, utilizator
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 09:12, 12 Septembrie 2012
VA MULTUMESC MULT,AU FOST F DE FOLOS INFORMATIILE
IONEL
ion33 a scris
Buna ziua,
Pe scurt:in urma hotararii judecatoresti de incredintarea minorului(ei) si orelor de vizita(mie),fosta sotie nu a respectat o in cea ce privesc orele mele de vizita (luarea minorului la mine acasa un w end pe luna...)
Minorul a fost lasat la bunici unde de fapt este si adresa din hotarare de unde sa iau copilul la mine,si ea a plecat in UK sa munceasca.
Parintii ei si fostii socrii,sunt niste mincinosi care mi spun ba ca este baiatul la mama lui ba ca este nu stiu unde la Satu mare,si uite asa din februarie 2012 de cand aveam dreptul sa l iau la mine nu prea mai stiu nimic concret de baiat si nici nu am reusit sa l iau la mine niciodata .
Acum mai recent au spus ca este plecat la mama lui in UK definitiv,chestia asta nea spus o politia unde fosta soacra a adus o adeverinta de la primarie autoritatea tutelara precum ca fosta sotie a luat copilul in UK .Intentionez sa merg in instanta pentru a lupta sa mi castig baiatul, sau macar sa pot sa l vad si sa l iau atunci cand am dreptul.
Mentionez ca eu si baiatul avem cetatenie dubla romana/engleza
Poate cineva sa ma lamureasca cum sa fac lucrul asta?.
Astept raspuns
Va multumesc
ionel


av.antoanelageaman a raspuns

daca minorul este la bunici se poate afla relativ usor. nu poat sa-l tina perfect izolat in casa.
daca se afla in casa apelati lla un executor judecatoresc pentru dretpul de vizitare.daca nu va lasa promovati un nou proces in care solictati stabilirea domiciliului la dvs.

daca in schimb copilul este intr-adevar in Anglia lucrurile devin complicate



ion33 a scris
Multumesc pt raspuns,dar daca este in Anglia cum pot sa anunt de aici instantele judecatoresti de acolo ,ca am divortat pe teritoriul Romaniei?..ea acum daca e acolo beneficiaza de rezidenta in baza casatoriei cu mine...
Multumesc
ion33



In mai ati fost sfatuit sa depuneti plangere penala, ati depus ?


Ultima modificare: Marți, 11 Septembrie 2012
gi-jane2, moderator
Aveti la indemana 3 optiuni pe care le puteti exercita simultan.

Prima este cea a plangerii penale pt nerespectarea masurilor privind incredintarea minorului.

Cea de-a doua este executarea silita printr-un executor judecatoresc pt ca aveti o hot drfinitiva.

Ultima optiune este aceea a promovarii unei noi actiuni in instanta prin care cereti stabilirea locuintei minorului la dvs, avand in vedere ca mama a parasit tara si l-a lasat in grija bunicilor. Asta daca va doriti sa il luati la dvs pe minor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incalcare hotarire judecatoreasca prepelita mariana prepelita mariana fostul sot a dus copilul la mama lui la tara cu acordul meu si acum nu mai vrea sa mi-l aduca am hotarire definitiva si irev pt minor ce trebuie sa fac ... (vezi toată discuția)
Copil luat de mama. Imparatul Imparatul Sunt plecat la munca in Spania. Copilul mi-a fost incredintat mie spre crestere si educare prin hotararea de divort. Eu sunt l amunca in Spania, si trimit ... (vezi toată discuția)
In cazul in care mama +copilul....este in strainatate... ion33 ion33 buna ziua, in cazul in care mama este plecata cu copilul peste hotare (uk)dupa ce hotararea judecatoreasca de incredintare a minorului (ei) si plata a pensiei ... (vezi toată discuția)