Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Buna ziua. O persoana cu handicap grad IV, accentuat, în vârsta de 26 ani poate beneficia de pensie de urmaș după tatăl său(acesta decedând în luna ianuarie 2012)? Mama sa este în viață, în cazul în care contează acest lucru.
1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice spune:

Art. 84

Copiii au dreptul la pensie de urmas:

a) pana la varsta de 16 ani;

b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;

c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

2. Deci daca invaliditatea s-a ivit pana la varsta de 16 ani (sau pana la varsta de 26 de ani daca ati frecventat o forma de invatamant) atunci veti beneficia de pensie de urmas cat se mentine invaliditatea.

3. - Dar pentru asta trebuie sa aveti un grad de invaliditate stabilit de comisia de expertiza medicala de pe langa Casa de Pensii (chiar daca sunteti incadrata intr-un grad de handicap).
- Luati legatura cu medicul de familie sa va dea trimitere la medicul specialist iar acesta la comisia de expertiza medicala.

Multumesc mult. O zi frumoasa.