Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Transport din Siria
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Transport din Siria

Buna ziua.
Am o nepoata in Siria, casatorita si cu 2 copii minori. Pana in momentul de fata am reusit s-o ajut cu pasapoartele si cu vizele pt a putea veni in tara.
Ea doreste ca in jurul datei de 5 Iunie sa vina, problema este strict financiara :(
Costul biletelor de avion a spus ca se ridica la 1700$ :( Bani de care nu dispun nici eu nici ea..:(
Doresc ca stiu daca exista vre-o solutie si daca statul Roman ma poate ajuta in aceasta privinta, tinand cont ca ea, este cetatean Roman. Iar fata ce-a mica are deja pasaport Roman care exprira undeva in jurul datei de 15 Iunie.
Nu, statul roman nu ajuta cu bani de transport
Statul român nu are cum să vă ajute. Statul român nu plateste nici returnarea in tara a persoanelor decedate.

Edit: Au, stati, nu am citit prea bine unde e. Să mearga la Ambasada României la Damasc, va fi ajutată să părăseasca tara de urgenta.

Telefon pentru urgente: +40.21.319.21.37
Adresa: 8, Rue Ibrahim Hanano, P.O. Box 4454, Damascus
Telefon: 00-963-11-332.75.72; 00-963-11-332.75.70
Mobil: 00-963-932.809.768
Fax: 00-963-11-332.75.71
E-mail: damascamb@gmail.com
Website: [ link extern ]
Secţia consulară:
Telefon: 00-963-11-334.895.21; 00-963-11-334.895.20
Fax: 00-963-11-332.75.71
E-mail:consulara@gmail.com
Alexandru Munteanu, Avocat
Va trebui sa luati legatura cu reprezentatii Ministerului Afacerilor Externe. Pe site-ul acestora se gasesc informatii cu privire la posibilitatea de repatriere a cetatenilor romani din Siria
La randul sau, nepoata dumneavoastra daca are posibilitatea va trebui sa intre in contact cu Ambasada Romaniei in Siria
[ link extern ]
Va Multumesc
Chiar acum am trimis un email la drco@mae.ro