Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot cumula pensia pentru limita de varsta cu salariul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot cumula pensia pentru limita de varsta cu salariul realizat ca primar?

Buna ziua,
Sunt fost cadru militar si am iesit la pensie inainte de termen (2008 - 49 ani). Acum vreau sa candidez intr-o functie electiva (primar) . Se cumuleaza pensia cu salariul sau pe perioada mandatului se suspenda dreptul la pensie? Mentionez ca pe ultima decizie de pensionare se specifica faptul ca am iesit la limita de varsta. Multumesc anticipat!
Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice spune:

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
Cititi din cap. IV "Masuri privind regimul cumulului pensiilor cu veniturile salariale, in scopul reducerii cheltuielilor bugetare" din Legea nr. 329/2009 privind reorganizarea unor autoritati si institutii publice, rationalizarea cheltuielilor publice, sustinerea mediului de afaceri si respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeana si Fondul Monetar International