Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Cum pot recuza un expert?
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Cum pot recuza un expert?

As vrea sa recuz un expert. Stiu ca poate fi recuzat in aceleasi cazuri ca si judecatorul. Nu este vorba despre rudenie sau afinitate. Dupa cum a facut lucrarea si dupa atitudine, sunt sigura ca este partinic si face tot posibilul sa multumeasca cealalta parte din litigiu. Singurul lucru pe care i l-as putea imputa reiese chiar din lucrarea sa: a fost la partea adversa si a verificat niste acte pentru a raspunde unui obiectiv care nici nu fusese stabilit de catre instanta la acea data. Abia dupa o luna a fost stabilit acel obiectiv.
Ar putea fi asta un motiv de recuzare ? Cand pot cere recuzare?
Cunoasteti cazuri concrete de recuzare experti care ar putea sa ma ajute ? pentru care motive ?
Daca nu-l recuz ma trezesc cu o lucrare complet in defavoarea societatii pe care o reprezint si total neadevarata .
Ce ma sfatuiti ?

Un expert a fost recuzat pentrucă s-a antepronunţat asupra rezultatului expertizei
Cum s-a antepronuntat ? In ce imprejurari ?
Cu ocazia efectuării expertizei
Expertiza este total anapoda. Vorbesc foarte serios.
Am formulat obiectiuni care au fost respinse. Sa cer contraexpertiza ?
Mentionez ca expertiza a fost solicitata de partea adversa ca sa calculeze daunele pe care i le-ar fi adus societatea pe care o reprezint.
Stiu ca pot ataca hotararea. Dar ce mai pot face acum, la prima instanta ?

Pai cum poti dovedi ca s-a antepronuntat ?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cu mărturiile celor prezenţi la efectuarea expertizei