Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dupa terminarea facultatii se poate beneficia de somaj ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dupa terminarea facultatii se poate beneficia de somaj si de concediu pentru cresterea copilului?

Buna ziua,
Fiica mea termina anul acesta facultatea si este insarcinata. Isi poate depune actele de somaj? Isi poate intrerupe somajul cu concediul de ingrijire copil pentru 2 ani? Puteti sa-mi spuneti si de ce acte avem nevoie?
Va multumesc anticipat.
O zi buna !
Cand fiica mea a terminat facultatea ne-am deplasat in termen de 60 de zile la Fortele de munca si a fost refuzata pe motivul ca urmeaza masterul si nu poate beneficia de ajutor de somaj decat dupa terminarea masterului. :-/
Justitiarul711:

Agentia de Somaj are dreptate: pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca la data inregistrarii la AJOFM absolventul sa nu urmeze cursurile unei alte forme de invatamant sau sa aiba raporturi de munca.