Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Aviz de refuz provizoriu
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Aviz de refuz provizoriu

Buna ziua.As vrea sa va intreb daca ma puteti ajuta sau daca sunt sanse sa mi inregistrez marca(marca verbala simpla) dupa ce am primit un Aviz de refuz provizoriu de la OSIM,pe motivul ,,Conform Legii nr.84/1998 republicata,marca examinata in baza prevederilor (art.22alin.3pct.c) nu poate fi protejata,din urmatoarele motive:Marca solicitata la inregistrare nu poate fi acordata deoarece este o denumire descripiva,indicand locul de provenienta al produselor(originea geografica)intrand astfel sub incidenta art.5lit.d)din Legea 84/1998republicata.
art.5lit.d Marcile care sunt compuse exclusiv din semne sau din indicatii,putand servi in comert pentru a desemna specia,calitatea,cantitatea,destinatia,valoarea,ORIGINEA GEOGRAFICA,sau timpul fabricarii produsului ori prestarii serviciului sau alte caracteristici ale acestora.Mentionez ca denumirea nu a mai fost niciodata inregistrata pe nici una dintre clasele nisa,detin si o adresa web cu aceasta denumire,indeplineste conditiile minime de inregistrare,nu exista drepturi anterior protejate,ce as putea sa fac si daca ma puteti ajuta.Cu respect.
Buna ziua, pentru a primi un raspuns pertinent nu sunt suficiente articolele din lege mentionate in Avizul primit. Acesta se analizeaza in raport de marca solicitata la inregistrare si de produsele/serviciile solicitate. Daca doriti imi puteti trimite Avizul scanat, pe adresa de mail, pentru a putea primi o opinie avizata. Mult succes!